Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

DĚSIVÉ VIDEO! Armáda postřílela pokojnou demonstraci

Situace v Bahrajnu je nepřehledná. Tisíce lidí pokračují v protivládních demonstracích, tu a tam se ozývá střelba, čeká se na to, jak se zachová armáda a policie.

Bahrajnská armáda v sobotu opustila náměstí v hlavním městě Manamá, které je základnou demonstrantů. Protesty pokračují a policie rozhání dav, informují agentury Reuters a AFP.

 
Na jednu z demonstrací ale někdo z nepochopitelných důvodů začal střílet. Vše natočil jeden z lidí, kteří pochodovali ulicemi. Na ulici pak zůstalo ležet několik nehybných těl. Další křičeli bolestí poté, co je zasáhly kulky.
 
Armáda se úplně stáhla z Perlového náměstí poté, co opoziční šíitská strana Sdružení národní muslimské dohody (blok Vifák) oznámila, že odmítá dialog s vládou. Jako podmínky pro zahájení jednání si strana stanovila odchod armády a odstoupení vlády.
 
PSALI JSME:
 
Na náměstí se vzápětí vrátili policisté a tisíce demonstrantů. Davy odpůrců vlády vtrhly na prostranství ze tří přilehlých ulic a obsadily kruhový objezd. Policie se pokoušela demonstranty rozehnat slzným plynem a nejméně tři zatkla. Podle informací agentury Reuters skončilo kvůli slznému plynu nebo zásahu gumovým projektilem až 80 lidí v nemocnici Salmanija.

PODÍVEJTE SE:
 
Bahrajnská televize v pátek oznámila, že v nemocnicích přijali 25 zraněných, z toho dva ve vážném stavu. Svědci vypověděli, že přímo na náměstí v Manamě večer přijelo dvacet policejních aut a záhy policisté zahájili střelbu. Podle Ibrahima Mattara, poslance z bloku Vifák, musí vláda před začátkem jakéhokoli jednání "přijmout koncept konstituční monarchie“.
 
Policisté stříleli už pátek odpoledne, když se dvě stovky demonstrantů pokusily vrátit na Perlové náměstí, kde policisté v pátek ráno zastřelili tři lidi. Kilometr od náměstí spustili policisté a vojáci opět střelbu, nejméně jednoho člověka zabili a 50 dalších zranili.
 
Demonstrují převážně šíitští muslimové. Ačkoliv jich je v Bahrajnu většina, vládu drží pevně v rukou sunnitská královská rodina v čele s šejkem Hamadem bin Ísá Chalífou. Zemi řídí již 200 let. Šíitové si stěžují, že jsou diskriminováni, žádají pracovní místa a vyšší mzdy.
 
Bahrajn má tradičně dobré vztahy jak s Evropou, tak se Spojenými státy, protesty je však ohrožují.

 

Mediafax