Diktátor Mugabe dluží miliony za elektřinu

Robert Mugabe
Zdroj: oficiální zdroj
Robert Mugabe - ilustrační foto

Zimbabwský prezident Robert Mugabe a jeho manželka Grace dluží v přepočtu 6,5 milionu korun za elektřinu. Další miliony dluží členové vládní strany ZANU-PF, píše v pondělí webový portál deníku The Daily Telegraph.

Mugabe podle listu dluží zmíněnou částku státní firmě Zimbabwe Electricity Supply Authority (ZESA). Neplatil totiž účty na nemovitostech, které získal od bělošských farmářů.

 

I členové vládní strany včetně ministra obrany Emmersona Mnangagwy dluží astronomické částky. Dohromady mají zaplatit v přepočtu 19,1 milionu korun.

 

ZESA, která odebírá elektřinu z Mozambiku, má sama dluhy ve výši 1,4 miliardy korun. Ve snaze ušetřit tak proud v zemi vypíná. Některé domácnosti jsou tak bez elektřiny až 16 hodin denně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mugabe si užívá luxusní oslavy, zatímco zbídačená země trpí

 

Některým odběratelům firma blokuje dodávky elektřiny už za dluh ve výši zhruba 600 korun. Když však její pracovníci přišli odpojit neplatiče ze strany ZANU-PF, vyrazila proti nim soukromá ostraha se psy.

 

Mugabe vládne zemi na jihovýchodě Afriky od roku 1987, kdy byl zvolen prezidentem. Od té doby svou pozici neustále upevňuje a jeho vláda přerostla v diktaturu.

 

Prezident selhal především v ekonomickém řízení země. Zimbabwe má kvůli jeho necitlivým reformám rekordně vysokou inflaci a mnozí obyvatelé trpí hlady.

tn.cz / mediafax / hru