DIKTATURA! Jemenský prezident bude vládnout doživotně. Opozice se bouří

Ali Abdullah Saleh
Zdroj: Oficiální zdroj
Osmašedesátiletý Saleh je u moci od roku 1978 - ilustrační foto.

Jemenský parlament se v sobotu dohodl na ústavním dodatku, díky němuž bude současný prezident Ali Abdullah Saleh moci vládnout až do konce svého života. Oficiálně by měl parlament změnu ústavy schválit ještě letos, informuje agentura AFP.

Pro se vyslovilo 170 členů Salehovy strany Všelidový kongres (GPC). Pro odložení hlasování hlasovali jen dva nezávislí poslanci, kteří se zúčastnili zasedání. Nezávislí a opoziční strany, především Al-Islah a Jemenská socialistická strana, mají v parlamentu 65 z 301 křesel.

 

Proti se bouří především opozice. Před budovou parlamentu proti hlasování a dodatku demonstrovali stoupenci opozice a také opoziční poslanci, kteří se odmítli zasedání zúčastnit. Schválení dodatku podle nich "zničí to, co zbývá ze základu jemenské demokracie" a "vydláždí cestu pro následnictví dědiců".

 

O dodatku bude parlament znovu a podrobněji jednat 1. března. O návrhu pak budou v referendu, jež proběhne stejně jako parlamentní volby 27. dubna, hlasovat Jemenci.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Teroristé v Jemenu osvobodili své kolegy z věznice tajné služby

Nepokoje v Jemenu pokračují, desítky mrtvých

 

Dodatek ruší, že prezident může zvolen maximálně na dvě po sobě následující volební období. Zároveň zkracuje délku jednoho období ze sedmi na pět let.

 

Osmašedesátiletý Saleh je u moci od roku 1978. V roce 1999 byl poprvé zvolen v přímé všeobecné volbě na sedm let. Svůj post obhájil v roce 2006 a do konce druhého období v roce 2013 mu tedy zbývají tři roky. Pokud parlament, v němž má jeho strana dvoutřetinovou většinu, ústavní dodatek schválí, bude moci Saleh vládnout až do své smrti.

 

Opozice se obává, že by ho pak měl nahradit jeho nejstarší syn Ahmed, který velí Republikánské gardě.

 

Spojené státy v pátek žádaly, aby Jemen hlasování odložil. Snaha Američanů odložit hlasování má zřejmě zachránit zmírající rozhovory mezi Salehem a opozicí, kterou Washington v rámci skupiny Přátelé Jemenu podporuje.

 

Převážně sunnitský Jemen, který je vlastí předků vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina, je v současné době také zemí, v níž se v hojné míře cvičí islamističtí radikálové. Jemenská vláda se snaží proti terorismu v zemi bojovat.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax