Dívka žila na dvorku jako zvíře. Únosci ale pomáhala s prací

Ztracená Jaycee Lee Dugardová
Zdroj: Oficiální zdroj
Osmnáct let žila v zajetí v nelidských podmínkách. S únoscem měla dvě děti. Pomáhala mu i s obchodem.

Osmnáct let žila v zajetí v nelidských podmínkách. S únoscem měla dvě děti. Pomáhala mu i s obchodem.

Američanku Jaycee Lee Dugardové unesli, když ji bylo  jedenáct let. Únos mají na svědomí manželé Phillip a Nancy Garridovi z Kalifornie. Jaycee drželi v zajetí celých osmnáct let.

 

ČTĚTE TAKÉ: Únos plný otazníků: jak žila unesená a její dcery

 

Jaycee Lee Dugardová a její dvě děti, jedenáctiletá a patnáctiletá dívka, které má s únoscem, bydlely na dvorku za Garridovým domem v doslova nelidských podmínkách v otrhaném stanu.

Od ručně malované cedule “vítejte“ vede cesta do zanedbaného světa mimo realitu, ve kterém musela Jaycee přežívat den za dnem celých osmnáct let.

 

Podle sousedů ji únosce nutil k nejrůznějším sexuálním praktikám. “Jednou jsem viděl, jak je na dvorku asi deset mužů, kteří se postupně střídají u ženy ve stanu,“ řekl jeden ze sousedů.

Garrido ženu bil a choval se k ní jako ke zvířeti. Sousedi si ale mysleli, že je to jeho dcera, proto nic policii nehlásili.

 

Komunikovala s okolním světem

 

Přesto prý nebyla Jaycee úplně odříznutá od okolního světa. Několik svědků přiznalo, že se s ní setkalo. Žena totiž pomáhala únosci s tiskařským obchodem.

 

Pomáhal například s návrhy, tiskem nebo odbavováním zboží. Se světem komunikovala prostřednictvím e-mailu. S některými klienty se dokonce setkala osobně v Garridově domě.

 

Asi jako poslední s ní mluvil realitní makléř Deepal Karunaratne. "Mluvili jsme spolu ohledně zakázky, řekla mi, abych si vyzvednul zboží,“ popisuje Karunaratne.

 

Trpí stockholmským syndromem

 

Proč ale dívka nepřiznala, že ji únosci drží na dvorku násilím? Podle lékařů mladá žena trpí takzvaným stockholmským syndromem. Jde o stav, kdy se oběti stávají emočně závislými na svých únoscích.

 

To potvrzuje i nevlastní otec ženy Carl Probyn, který novinářům přiznal, že Jaycee vnímala Garrida téměř jako manžela. Navíc se prý cítí provinile, protože se nesnažila v průběhu věznění utéct.

 

“Cítí k němu něco, jako kdyby byli manželé,“ řekl Probyn.

"Jsem velmi znepokojena jejím stavem a její schopností se uzdravit. Bude skutečně potřebovat léčebný program a léčbu specialistů. A to bude trvat dlouho," řekla Alison Wallsová, klinická psycholožka a profesorka na univerzitě v Rockies.

 

Protože Dugardová byla unesena v 11 letech, mohla získat pocit, že "celá její rodina zemřela".

 

"Aby přežila, mohla se úplně uzavřít do sebe," uzavřela doktorka Wallsová.

 

Podle lékařů žena může navíc trpět posttraumatickým stresovým syndromem, který se může spustit po násilném činu, jehož se stala obětí.

 

Manželský pár věznitelů se seznámil, když byl únosce za mřížemi

 

V případu unesené dívky vyplouvají na povrch ještě další otřesné skutečnosti. Manželé Phillip a Nancy Garridovi, které mají únos a zneužívání mladé Američanky na svědomí, se seznámili v době, kdy si Garrido zrovna odpykával ve vězení trest za jiný únos a znásilnění mladé ženy. Informují o tom americká média.

 

Svázal ji, unesl a znásilnil

 

V roce 1977 byl Garrido odsouzen k 50 letům vězení za únos a znásilnění pětadvacetileté zaměstnankyně kasina. Žena prý v roce 1976 požádala Garrida o svezení, ten ji ale v autě svázal, unesl a znásilnil. Údajně ji pak držel ve skladišti.

 

O rok později za to byl Garrido odsouzen na půl století do vězení. Z této doby si ale odsloužil pouze 11 let. V tomto období se seznámil se současnou manželkou Nancy. Ta tedy moc dobře věděla, co je její manžel zač.

 

Čeká je soud

 

V pátek odpoledne místního času stanuli únosci Phillip a Nancy Garridovi před okresním soudem. Čelí obvinění z 29 bodů obžaloby, včetně únosu ze sexuálních důvodů, násilných sexuálních činů na dítěti a znásilnění. Za to jim hrozí nejméně doživotí.

 

Policie mezitím oznámila, že prohledala jejich dům kvůli možné souvislosti s vraždou prostitutek v 90. letech. Nyní prý chce prohledat i dům jejich sousedů. Garridovi koncem minulého týdne jakoukoliv vinu v případu únosu a znásilnění prostřednictvím právníků odmítli.

 

Devětadvacetiletá dívka je nyní s dcerami a matkou na blíže neupřesněném místě na severu Kalifornie.

gib TN.cz