Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jsou v Afghánistánu?

DRAMA ČEŠEK v Pakistánu: Z mikrobusu je unesli před zrakem policisty! Co s nimi bude?

Zdroj: TV Nova

Dvě české turistky prožívají v Pakistánu, ve středu je totiž unesli neznámí ozbrojenci. K únosu došlo nedaleko hranic s Íránem. Obě Češky měly jet v mikrobusu v doprovodu policisty, jenže toho ozbrojenci vyhodili ven. Spekuluje se, že únosci je převezli do Afghánistánu.

Pákistánská policie se snaží najít a osvobodit dvě české turistky, které ve středu unesli neznámí ozbrojenci v provincii Balúčistán nedaleko hranic s Íránem. K únosu došlo, když obě ženy jely mikrobusem v doprovodu místního policisty. Únosci údajně odvezli české turistiky do Afghánistánu. Podle pákistánských médií se k únosu zatím nikdo nepřihlásil.
 

Ženy přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu, řekl ve středu agentuře AFP ministr vnitra provincie Balúčistán Akbar Husajn Durrání. Pocházejí z České republiky a do Pákistánu přijely za turistikou. Podle Durráního byly ženy z místa únosu odvezeny i s policejní eskortou v terénním automobilu, z něhož únosci později policistu vyhodili a ponechali si jeho zbraň.
 

Podle dnešní informace listu Pakistan Times pákistánská policie na místo vyslala zásahové jednotky, aby po unesených pátraly a pokusily se je osvobodit. Agentura AP ale dnes z Kvéty s odvoláním na mluvčího místních úřadů Abdala Kabduse oznámila, že únosci odvezli české turistiky do sousedního Afghánistánu. Ozbrojenců bylo údajně osm až deset.
 

Íránsko-pákistánskou hranici české turistky překročily na přechodu Taftan, kudy prochází hlavní silnice spojující východoíránský Záhidán s Kvétou, správním střediskem provincie Balúčistán. Ozbrojenci mikrobus zastavili nedaleko obce Nok Kundí, která leží v okresu Čaghí asi 120 kilometrů od hranic.
 


K únosu se podle pákistánských úřadů zatím nikdo nepřihlásil. K incidentu podle Pakistan Times došlo přesně v místě, kde před dvěma lety ozbrojenci unesli turistu z Francie. Propustili ho po měsíci, když zřejmě dostali výkupné.
 

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová ČTK řekla, že česká diplomacie informaci o únosu zaznamenala a velvyslanectví v Pákistánu ji prověřuje. Podrobnosti k události nemá.
 

Únosy nejsou v Balúčistánu výjimečné. Většinou jsou dílem banditů, kteří za své oběti požadují peníze. Někdy cizince unášejí i islámští povstalci napojení na Taliban a teroristickou síť Al Káida.

tn.cz / ČTK / hmr