Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

FIASKO: Severokorejská raketa se po startu zřítila do moře!

Navzdory nesouhlasu světa a svých sousedů odpálila Severní Korea v pátek ráno raketu dlouhého doletu UNHA-3. Start se ovšem nezdařil a raketa spadla do moře.

Podle tvrzení KLDR měla raketa vypustit na oběžnou dráhu severokorejský satelit. Termín nebyl vybrán náhodou - vypuštění rakety mělo být oslavou 100. výročí narození "věčného prezidenta" Kim Ir-sena, které si obyvatelé diktatuury připomínají v sobotu. Oslava to tedy nebude až tak šťastná a veselá.
 

Start rakety potvrdilo jihokorejské ministerstvo obrany. "Severní Korea odpálila raketu dlouhého doletu v 7:39 hodin (0:39 hodin SELČ)," sdělil mluvčí ministerstva obrany agentuře AFP.
 

Japonsko a Spojené státy pak oznámily, že se start severokorejské rakety nezdařil a raketa se zřítila do moře. Píše to agentura AFP.
 

Američtí představitelé uvedli, že raketa opustila odpalovací rampu, ale krátce po startu selhala. Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD) informovalo, že raketa se zřítila do moře asi 165 kilometrů západně od jihokorejské metropole Soulu. Trosky rakety nepředstavovaly žádné ohrožení pro obydlené území.

ČTĚTE TAKÉ:
Severní Korea začala odpočítávat start rakety. Svět se bojí


Obdobnou informaci přineslo Japonsko, které dráhu rakety sledovalo. Japonské úřady uvedly, že severokorejský "létající objekt" se zřítil do Žlutého moře.
 

Jihokorejci oznámili, že raketa se rozpadla krátce po startu. "Několik minut po startu se raketa rozpadla na několik kusů a ztratila výšku," řekl mluvčí jihokorejského ministerstva vnitra.
 

Jižní Korea vydala krátce po startu rakety, který se uskutečnil v pátek 7:39 hodin tamního času (0:39 hodin SELČ), příkaz občanům žijícím blízko hranice se severním sousedem, aby se schovali do bezpečí před padajícími troskami.
 

Pchjongjang potvrdil selhání rakety později v pátek s tím, že družice nesena raketou "nevstoupila na oběžnou dráhu". "Vědci, technici a experti nyní ověřují příčinu selhání," uvedla oficiální severokorejská tisková agentura KCNA.

PSALI JSME:
Jižní Korea a Japonsko hodlají sestřelit severokorejskou raketu

 

Severní Korea tak poprvé přiznala neúspěch. Při předešlých dvou nezdařených pokusech vyslat družici na oběžnou dráhu v letech 1998 a 2009 Pchjongjang trval na tom, že dotáhl projekt úspěšně do konce.
 

Raketa Unha-3 (Mléčná dráha-3) měla údajně dopravit na orbitu satelit Kvangmjongsong-3 (Jasná hvězda-3). KLDR tvrdí, že šlo o geostacionární meteorologický přijímač dat určený ke studiu počasí, který prý vyhladovělé zemi pomůže v zemědělství a dalších hospodářských odvětvích.
 


 

KLDR trvá na tom, že start rakety schopné nést jadernou hlavici má mírové účely. Mezinárodní společenství pokládá start rakety za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Obává se, že Severokorejci se snaží vyvinout rakety, které jim umožní zasáhnout kterýkoli cíl na Zemi.
 

Rada bezpečnosti OSN se v pátek sejde na mimořádném zasedání, aby projednala situaci v Severní Koreji po odpálení rakety.
 

Jihokorejci v neděli vyslovili podezření, že KLDR souběžně se startem rakety chystá třetí podzemní jadernou zkoušku. Podle jihokorejské agentury Jonhap je test připravován na severovýchodě země ve stejné oblasti, kde se v letech 2006 a 2009 uskutečnily i první dvě zkoušky.

tn.cz / mediafax / gar