Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 4. 2014
neplatné bohatství

Důchodci schovávali v polštáři statisíce na horší časy! Peníze už jsou ale neplatné!

Peřina - 2
Zdroj: Oficiální zdroj
ilustrační foto

Devadesátiletí chorvatští důchodci chtěli věnovat synovi a snaše peníze, které schovávali v polštáři na horší časy. Šlo ale už o dávno neplatnou měnu. Přišli tak o statisíce!

Pár chorvatských penzistů z města Turopolje nedaleko Záhřebu už nechtěl poslouchat nářky syna a snachy, kteří několik měsíců nedostali výplatu, a rozhodl se dát jim peníze, ušetřené na horší časy. Když ale devadesátiletý Stjepan Ivičinec rozpáral polštář, ve kterém měl peníze uložené, dostavilo se jen zklamání, píše web vecernji.hr. Místo kun či eur se totiž objevily jen dávno neplatné jugoslávské dináry.
Celkem měly bankovky hodnotu přes milion dinárů a v době, kdy je Ivičinec do polštáře ukryl, se rovnaly více než 90.000 německých marek (dnes asi 1,25 milionu korun). "Čemu se divíte? Kdysi se ještě dalo spořit...Nebojte se, nebudeme mít hlad, bude dost na osivo i na život," říkali staříci. Nemohli totiž pochopit, že jejich dináry jsou dobré už jen jako připomínka dávno ztracených časů - a možná zaujmou nějakého sběratele.


Jugoslávské dináry, které byly od 80. let silně postiženy inflací, totiž v Chorvatsku přestaly platit po vyhlášení nezávislosti země v červnu 1991; v té době byl kurz zhruba 12 dinárů za marku. Po tříletém období, kdy byl měnou dinár chorvatský, pak zavedla země v roce 1994 jako měnu kunu.

ČTK
Reklama