Edmund Hillary se vrací na Everest, jeho popel tam vynese nepálský šerpa

Nepál, Mount Everest
Zdroj: oficiální zdroj

Nepálský šerpa Apa vynese na nejvyšší horu světa popel legendárního novozélandského horolezce Edmunda Hillaryho, který společně s šerpou Tenzingem Norgayem jako první člověk zdolal 8848 metrů vysoký Mount Everest.

Padesátiletý Apa, který na Mount Everest poprvé vylezl v roce 1989, je nejúspěšnějším nepálským šerpou všech dob. Pokud se mu na počátku letošního léta podaří dostat se s Hillaryho popelem na vrchol Everestu, bude to jeho už dvacátý výstup.

 

Edmund Hillary a Tenzing Norgay na Mount Everest vylezli 29. května 1953. Nepálec zemřel 9. května 1986, jeho novozélandský spolulezec ho přežil o téměř 22 let – sir Edmund Hillary zemřel ve věku 88 let 11. ledna 2008 v Aucklandu.

 

Většina jeho popela byla vysypána do vod Tichého oceánu u novozélandského pobřeží. Menší část se dostala do buddhistického kláštera ve vesnici Kunde ve východním Nepálu. Odtud ho na vrchol Everestu společně s malou soškou Buddhy vynese šerpa Apa.

 

"Hillaryho jsem potkal mnohokrát. Byl to báječný muž, který pomohl mnoha místním lidem," řekl Apa. "Bez něj bychom tady neměli nemocnice ani školy. Jsem šťastný, že mohu vynést jeho popel na vrchol," dodal šerpa.

 

Během výstupu bude Apa a jeho kolegové z týmu sbírat odpadky, které na nejvyšší hoře světa nechaly předchozí expedice.

Mediafax