Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

KATASTROFA: Díra v tankeru, tisíce hektolitrů ropy v moři

Srážka tankeru se člunem v Mexickém zálivu dává vzpomenout na katastrofu Exxon Valdez před 21 lety.

Po sobotní srážce tankeru s nákladním člunem unikly do moře na severu Mexického zálivu tisíce hektolitrů ropy. V neděli o tom informovala agentura Reuters, která se odvolává na americkou pobřežní stráž.


Tanker Eagle Otome převážel ropu do rafinerií společnosti Exxon Mobil, když se v přístavu Port Arthur ležícím východně od Houstonu na jihovýchodě Texasu srazil s člunem.


Po srážce zůstala v tankeru díra o rozměrech asi 4,6 krát 2,4 metru, ze které podle odhadů uniklo kolem 17 000 hektolitrů (450 000 galonů) ropy.


Loď podle posádky citované agenturou AP vezla 80 tisíc barelů ropy. Odhadované uniklé množství odpovídá 11 tisíc barelů. Podle některých místních úředníků však do vody neuniklo více než obsah 1000 barelů.

Kvůli výparům úřady obyvatelům v přístavu a jeho okolí doporučily nevycházet z domů. Zhruba dvanáct lidí vyhledalo úkryt, výpary se ale rychle rozptýlily.


Tanker plul vodním kanálem, kterým se ropa dopravuje do rafinerií v Port Arthuru a Beaumontu. Kvůli nehodě byl v sobotu večer uzavřen.


Zbývající náklad ropy z havarovaného tankeru byl přemístěn na jinou loď. Tanker bude z vodního kanálu přepraven počátkem příštího týdne.

 

V roce 1989 se Pacifiku poblíž Aljašky vylilo z havarovaného Exxonu Valdez asi 40 tisíc litrů ropy. Za tři měsíce zahynulo na 23 tisíc ptáků.

 

ora s využitím agentur TN.cz