Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

El Niňo a globální oteplování zabíjí unikátní zvířata

Na Galapágách umírají živočichové
Zdroj: oficiální zdroj
Na Galapágách umírají živočichové, důvodem je změna klimatu. Ilustrační foto

Galapágy poskytly Charlesi Darwinovi laboratoř pro jeho teorii přirozeného výběru druhů. Nyní slouží zoologům jako varovný příklad dopadů globálního oteplování.

Sopečné ostrovy ve východní části Tichého oceánu proslavila jedinečná fauna - například prehistoricky vyhlížející ještěři a obří suchozemské želvy.


Mezinárodní tým zoologů však zjistil, že ostrovy o pohádkovou rozmanitost své živočišné zvíře přicházejí. Příčinou je oteplování vod kolem souostroví způsobené patrně klimatickým jevem El Niňo, který je vyvolán rozpadem studeného Humboldtova proudu.


''Ať už je to dílem El Niňa nebo globálního oteplování, tamní změna podnebí je ideální pro studium dopadů změn podnebí na ekosystém a živočišné druhy, '' říká Graham Edgar z Tasmánské univerzity ve městě Hobartu.


Teplota roste, mrtvých přibývá


Pětapadesát živočišných druhů z Galapág se loni dostalo na seznam ohrožených zvířat - mezi nimi galapážští tučňáci a medvědí tuleni. Jejich populace v oblasti prudce poklesla od osmdesátých let, kdy se v oblasti začal projevovat El Niňo.


Od té doby se teplota vody v oblasti zvýšila o pět stupňů a teplota vzduchu o čtyři stupně. Důsledkem je úbytek populace tučňáků o 78 procent, tuleňů o 60 procent. Zmizela většina korálů s pestrobarevnými hejny ryb a místo nich jsou k vidění šedé kolonie mořských ježků. Na ostrovech také povážlivě mizí jedineční leguáni.


Podobnou změnu jako na Galapágách očekávají klimatologové v mnoha jiných částech planety zasažených globálním oteplováním. A to do konce století.


"Galapágy nám ukazují, jak je nutné snížit emise skleníkových plynů," vzkazuje konferenci OSN o podnebí tasmánský profesor Graham Edgar.

 

Právě teď se v Kodani dohadují politici o boji proti klimatickým změnám. Zatím to na snižování škodlivých emisí příliš nevypadá.

 


 

tn.cz / Mediafax