Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Elán rozpumpoval newyorskou Carnegie Hall

Hvězdy Elánu: zleva Vašo Patejdl, Jožo Ráž, Jano Baláž
Zdroj: Korzo
Skupina Elán zažila velký úspěch ve Spojených státech. Takřka celý koncert postavený na populárních hitech kapely převážně z 80. let odzpívalo zjevně natěšené publikum s kapelou. Ve druhé půli už pořadatelé vzdali pokusy udržet diváky v řadách sedadel a jen s úžasem přihlíželi na zpívající, pískající a dupající davy pod pódiem i na balkónech.

Uvaděčka Ella přiznala, že taková atmosféra v Carnegie Hall často nebývá. Frontman skupiny, baskytarista a zpěvák Jožo Ráž v zákulisí ale překvapený nebyl. "Na našich koncertech nikdy jiná atmosféra nebyla. Jsme dobrá kapela, tak máme i dobré diváky," řekl se svým tradičním sebevědomím po koncertu.

Pro Ráže to bylo "normální"

Netajil se tím, že takovou náladu čekal. "Vyprodané to bylo hned, takže normální, standard," dodal. "Jsme prostě dobří, co tu hodnotit?," odpověděl na otázku, jaký má z koncertu dojem.

Elán vystoupil v New Yorku jen s minimální aparaturou a s převážně akustickými kytarami. Trojici Jožo Ráž, Jano Baláž a Vašo Patejdl doprovázeli ještě dva kytaristé, klávesista, bubeník a tři houslistky.

Záznam chtějí vydat na CD

Záznam chystá kapela vydat na CD. "Je to natočené, takže doufejme, že to všechno vyjde a že budou moci i lidé mimo New York a Ameriku tento koncert zažít," věří klávesista a zpěvák Vašo Patejdl.

Zatím není jisté, zda se na desce objeví i úplně nová skladba Búrka, která měla v Rážově charakteristickém projevu v Carnegie Hall světovou premiéru.

"V té euforii ji obecenstvo přijalo dobře, ale to ještě nic neříká o tom, jaký bude mít úspěch," poznamenal Ráž.

Búrka není ani natočená, ani ještě nemá přesné aranžmá. A není ani nazkoušená, zasmáli se všichni tři protagonisté Elánu. "Musíme tomu dát fazonu, a to ještě není hotové. Až se vrátíme, tak ji zpracujeme, zaranžujeme a nahrajeme," popsal proceduru kytarista a zpěvák Jano Baláž.

Příští rok jedou na turné

Novou skladbu by mohl Elán zařadit do svého koncertního repertoáru. "Příští rok určitě plánujeme velké turné po Čechách a Slovensku, aspoň dvanáct koncertů, což je pro nás obrovské turné. Předpokládá to, že nahrajeme další album," nastínil Ráž plány kapely, která zatím poslední česko-slovenskou šňůru podnikla před dvěma lety. Letos Elán na domácí půdě koncertoval jen jednou.

Do Carnegie Hall, která byla tajným přáním zakladatelů kapely prý už od klukovských let, by se třeba i ještě vrátili. "Když nás někdo zaplatí...," pokrčil rameny Jožo Ráž.

V New Yorku vystupoval Elán podruhé. Před šesti lety zahrál Čechům a Slovákům v zahradě krajanské restaurace Bohemian Hall.
Elán byl jednou z nejpopulárnějších hudebních skupin 80. let v bývalém Československu. Na kontě má několik Zlatých slavíků, přes dvacet slovenských alb a pět anglických verzí. Jen na českém a slovenském trhu se prodalo více než čtyři miliony jeho desek.

Po roce 1989 zájem o skupinu uvadl, ale koncem 90. let se opět vrátila na výsluní. Přispěl k tomu i zřejmě nejúspěšnější hit za dobu existence kapely Voda, čo ma drží nad vodou, který Ráž nazpíval těsně před svou těžkou nehodou na motocyklu v roce 1999. O současné popularitě Elánu svědčí i to, že zatím posledního slovenského Zlatého slavíka dostal v roce 2005.

Carnegie Hall je už 117 let především stánkem klasické hudby. V roce 1893 v něm mimo jiné uvedl český skladatel Antonín Dvořák poprvé na veřejnosti svou novosvětskou symfonii.

V Carnegie Hall ale vystupují i slavní umělci populárních hudebních žánrů. V letech 2000 a 2005 tam slavili úspěch například čeští zpěváci Karel Gott a Helena Vondráčková.

Nova.cz, ČTK