VIDEO: Sopka zabíjí! Už 28 obětí zuřícího vulkánu

Počet obětí erupcí indonéské sopky Merapi se ve středu vyšplhal na 28.14 lidí bylo při erupci sopky zraněno.

Kresno Heru Bughoro, mluvčí nemocnice ve městě Yogyakartě, oznámil, že sopečná erupce dosud zabila 28 obyvatel. Většina obětí zemřela následkem popálenin, někteří lidé uhořeli.

 

Místní rádio informuje, že několik těl bylo nalezeno nedaleko kráteru v domě duchovního vůdce a strážce hory Mbaha Maridžana. Mezi identifikovanými oběťmi se nachází sám Maridžan, kterého Jávanci považovali za posvátného muže. Nyní se obávají o své osudy, protože "sopku nikdo nestřeží".

 

Sopka je podle hlavního indonéského vulkanologa Surona nyní klidnější, nelze však odhadnout její chování v příštích hodinách. Stále tak platí nejvyšší stav ohrožení a lidé by se neměli vracet do svých domovů.

 

Tři erupce sopky Merapi, která se nachází asi 25 kilometrů severně od města Yogyakarta na ostrově Jáva, nastaly krátce po sobě v úterý. Sopečný materiál vystřeloval do výšky až 1,5 kilometru nad vrchol sopky, úpatí vulkánu bylo zahaleno kouřem.

 

Vláda v pondělí evakuovala z okruhu deseti kilometrů kolem vulkánu na 30 tisíc obyvatel. Asi 7000 lidí odmítlo výzvy uposlechnout, chtějí se postarat o své domovy a o dobytek. Další se začali vracet do svých domovů v úterý.

 

Sopka Merapi, která je vysoká 2 968 metrů, je nejaktivnější z 69 indonéských vulkánů. Naposledy vybuchla v roce 2006, kdy přišli o život dva lidé. V roce 1994 zabila 70 lidí, v roce 1930 dokonce 1 300.

 

Indonésii v pondělí následkem zemětřesení v Indickém oceánu zasáhla také vlna tsunami. Usmrtila nejméně 154 lidí. Dalších 400 lidí je pohřešováno.

 

Indonéské ostrovy leží v aktivní vulkanické zóně "Tichomořský ohnivý kruh". V oblasti, kde se setkávají kontinentální desky, jsou dvě třetiny aktivních sopek na planetě.

 

 

Mediafax