EU proti Lukašenkovi! Z Běloruska stáhne své ambasadory a požaduje svobodné volby

Evropská unie dala jasně najevo svůj postoj k běloruskému diktátorovi Lukašenkovi. Nejen že všechni členové unie stáhnou z Běloruska své ambasadory, navíc EU zakázala několika představitelům země vstup na své území a zmrazila jim aktiva!

Státy Evropské unie stáhnou své velvyslance z Běloruska, informuje v úterý agentura Reuters. Unijní země tím reagují na vyhoštění velvyslanců Polska a EU z Minsku.

 

Odvolat své ambasadory se rozhodli v úterý ministři zahraničí a evropských záležitostí sedmadvacítky na schůzce v Bruselu. Bělorusko před tím ve stejný den vyzvalo ambasadory Evropské unie a Polska, aby opustili zemi. Ve stejné době stáhlo své velvyslance z Bruselu a Varšavy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dánsko převzalo předsednictví Evropské unie

 

Prezident Alexandr Lukašenko, který je pokládán za posledního evropského diktátora, tím reagoval na rozhodnutí unie zpřísnit sankce vůči jeho režimu. Sousední Polsko potrestal patrně proto, že je nejhlasitějším kritikem poměrů v Bělorusku.

 

Evropská unie v pondělí rozšířila seznam představitelů běloruského režimu, kterým je zakázán vstup na unijní území. Zmrazili jim také finanční aktiva v evropských bankách. Evropská unie požaduje, aby Lukašenkova vláda propustila politické vězně a uspořádala spravedlivé volby.

klab tn.cz / Mediafax