Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

referendum o samostatnosti

Evropa čeká rozhodnutí: Odtrhne se Skotsko od Británie?

Skotové
Zdroj: isifa.com
Rozhodnou Skoti v referendu o odtržení? - ilustrační foto

Evropa stojí před historickým milníkem. Odtrhne se zítra Skotsko od Velké Británie? Zbývá posledních pár hodin do referenda a bojuje se o každý hlas. Počet zastánců i odpůrců odtržení je přibližně vyrovnaný.

Příznivci a odpůrci nezávislosti Skotska mají před čtvrtečním referendem poslední hodiny na to, aby přesvědčili nerozhodnuté voliče; kvůli předpokládanému těsnému výsledku se nyní na obou stranách bojuje o každý hlas.
 

Šéf skotské vlády Alex Salmond občany vyzval, aby nepromarnili možnost rozhodnout o vzniku samostatného státu. Zastánci jednotné Británie hodlají v kampani pokračovat celou noc až do okamžiku, kdy se ve čtvrtek v 08:00 SELČ otevřou hlasovací místnosti.
 

Shromáždění obou táborů - tedy těch, kdo hodlají odtržení Skotska říci ano, a těch, kdo v referendu budou proti - se konají v Glasgow. V celé Británii roste napětí a kampaň se vyostřuje. Politici se vzájemně obviňují ze lží a manipulací a na poslední chvíli se snaží získat co největší podporu.
 

 

Předseda Skotské národní strany (SNP) a lídr kampaně za nezávislost Salmond dnes vydal prohlášení, v němž vyzval, aby se lidé nebáli budoucnosti a řekli "ano" samostatnému státu. "Nenechte si tuto příležitost proklouznout mezi prsty. Nenechte se přesvědčit, že tohle nemůžeme udělat. Udělejme to."
 

Jeho protivníci naproti tomu apelovali, aby si lidé rozhodnutí řádně promysleli, a pokud budou mít jen stín pochybnosti, aby dali přednost pokračování nynějšího soužití. "Pokud máte před sebou tak závažné rozhodnutí, musíte mít jistotu," řekl bývalý britský ministr financí Alistair Darling, kterého dnes na pódiu doprovodil expremiér Gordon Brown.
 

Premiér David Cameron při úterní návštěvě Skotska slíbil zemi větší pravomoci a širší autonomii, když se rozhodne setrvat ve společném státě. V rozhovoru pro deník The Times dnes přiznal, že i když ctí demokracii a právo Skotů rozhodnout o vlastní budoucnosti, možnost rozpadu Spojeného království ho děsí.
 

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že výsledky referenda budou mimořádně těsné a rozhodovat nakonec mohou i pouhé tisíce či stovky hlasů. Kvůli tomu také může sčítání hlasů trvat poměrně dlouho, zejména pokud se vyplní očekávání vysoké volební účasti. K hlasování se v pětimilionovém Skotsku zaregistrovalo takřka 4,3 milionu voličů. Volební komise by měla oznámit konečné výsledky v pátek ráno.

 

Podívejte se na reportáž:

tn.cz / ČTK / gar