Evropa pod přívaly sněhu. V Eurotunelu uvízlo 5 vlaků

Evropa stále bojuje s přívaly sněhu a tuhými mrazy, které si vyžádaly desítky obětí.

Dopravní kolaps způsobilo počasí ve většině Evropy. Nehodami ucpané silnice hlásí Rumunsko, Srbsko, Polsko i Německo. Dlouhá zpoždění mají vlaky v Rakousku. Mráz a sníh ochromily leteckou dopravu ve Španělsku, Maďarsku a Belgii.

 

O situaci na českých silnicích čtěte tady.

 

Kritická situace byla i ve Velké Británii a Francii. Dva miliony lidí postihl na jihu Francie dva miliony lidí rozsáhlý výpadek proudu. Distributoři preventivně odpojili soustavu od dodávek energie, protože hrozil nekontrolovatelný výpadek.

 

Bez proudu tak zůstaly i čtvrti města Marseille a Nice na Azurovém pobřeží.


Sněžení a nízké teploty dokonce přerušily i provoz v tunelu pod Lamanšským průlivem nebo . Dva tisíce pasažérů pěti vlakových souprav Eurostar tam dokonce zůstali uvězněni po dobu 18 hodin.

 

Jedinou výjimkou byla slavná modelka Claudia Schifferová, pro kterou přijela záchrana hned. "Přímo k vlaku přijelo auto, aby ji vyzvedlo u vjezdu do tunelu. Pro ostatní dva tisíce lidí ale nikdo nedorazil,“ stěžovala si jedna svědkyně.

 

Pomoc nedostali ani těhotné a vozíčkáři. Pasažéry nakonec záchranáři vyvedli únikovou cestou do servisních vagonů, kde seděli na zemi až do výjezdu na britské straně. Na obou stranách tunelu stále marně čekají desetitisíce cestujících. Vysvětlení požaduje už i britská a francouzská vláda.

 

Podle ředitele Eurostar Rocharda Browna by mohl být provoz částečně obnoven v úterý, pokud všechny bezpečnostní testy dopadnou pozitivně.

 

Situace by se měla zlepšit ve většině Evropy už zítra, protože teploty vystoupí nad bod mrazu. Předpověď počasí si můžete přečíst zde.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

vrl s přispěním zahraniční redakce TN.cz