Evropští poslanci minutou ticha uctili Václava Havla

Čtyřdenní zasedání Evropského parlamentu začalo minutou ticha za Václava Havla.

Evropský parlament (EP) v pondělí zahájil čtyřdenní plenární zasedání minutou ticha za zesnulého českého exprezidenta Václava Havla a bývalého španělského ministra Manuela Fragu Iribarnea. Informuje o tom webový portál europarlamentu.

 

Odcházející předseda parlamentu Jerzy Buzek označil Havla za symbol sametové revoluce a evropského sjednocení, za mimořádného intelektuála, spisovatele a odvážného státníka. Připomněl rovněž Havlův projev na půdě EP před dvěma lety, který poslanci ocenili potleskem vestoje.

 

Buzek se zúčastnil Havlova pohřbu v Praze a pietu popsal jako "evropský a mezikontinentální výraz úcty pro tohoto velkého Evropana a velkého českého státníka".

 

Hold vzdali poslanci i Iribarneovi, španělskému a galicijskému politikovi, který sehrál důležitou roli na cestě Španělska k demokracii. Poslední žijící člen vlády Franciska Franka zemřel v neděli.

 

Europoslanci rovněž uctili památku Gillese Jacquiera, francouzského novináře zabitého minulý týden v syrském Homsu, a oběti páteční nehody italské výletní lodi Costa Concordia.

 

Václav Havel, poslední československý a první český prezident, zemřel 18. prosince. Bylo mu 75 let. V posledních letech se potýkal s vážnými zdravotními problémy. Urnu s jeho popelem uložila rodina minulý týden do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově.

muf tn.cz / Mediafax