Evropu trápí přívaly sněhu a mrazy. Chumelí i v Chorvatsku!

Evropa se potýká s prvními přívaly sněhu a také teplotami bod bodem mrazu. Velké problémy hlásí Británie a Irsko, sníh ale zasypal i sousední Německo, Rakousko, Polsko, ale také Slovinsko nebo Chorvatsko.

Sníh zasypal hlavně skotskou vysočinu a severovýchod Anglie, kde úřady naléhají na obyvatele, aby zůstali doma. Nejvíce sněhu hlásí Northumberland na severu Anglie, kde napadlo až 35 centimetrů sněhu. Kromě silniční dopravy působí sníh v této oblasti potíže i na železnici a v letecké dopravě.


PODÍVEJTE SE:

Reportáž TV Nova

 
Vlaky mají zpoždění a několik regionálních letišť je mimo provoz. Meteorologové varují, že další sníh zasype Londýn, Midlands, jihozápad i východ Anglie. Napadnout by zde mělo kolem 25 centimetrů sněhu.
 
Teploty se pohybují pod bodem mrazu a v noci na neděli by mohly klesnout i na mínus 15 stupňů Celsia. V noci na sobotu patřil mezi nejchladnější místa v Británii Sennybridge a Trawscoed ve Walesu, kde meteorologové naměřili mínus 10,2 stupně Celsia.
 
Sníh působí problémy i v Irsku, kde musel být na několik hodin přerušený provoz na letišti v Dublinu. Přestože se podařilo sníh z hlavní ranveje již odklidit, lety stále mohou nabírat zpoždění.
 
Další přívaly sněhu očekávají meteorologové zejména v Ulsteru, Connaughtu a Leinsteru, kde místy napadne až 10 centimetrů nového sněhu.

Polsko a Chorvatsko zasypal sníh
 
Sníh ale zasypal i sousední Polsko, kde na namrzlých silnicích došlo k několika dopravním nehodám. Zraněno při nich bylo nejméně 22 lidí. K nejvážnější nehodě došlo ve Věličce, kde se srazil autobus s osobním autem. Autobus se po srážce převrátil na střechu.
 
Sníh padá i v některých místech Chorvatska. Hlavně v severozápadní části v okolí Buzetu a Poreče. Počasí působí problémy i na známé a využívané dálnici na jih země.

 

Německo a Rakousko pod sněhem
 
Náledí a sníh komplikovaly dopravu zejména v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, Bádensko-Württembersko a také na jihu Bavorska, kde se stalo přibližně 150 dopravních nehod. Zranilo se při nich 20 lidí.
 
Nehody a náledí také způsobily na několika místech dlouhé kolony. Nejhorší situace byla na dálnici A8 u Irschenbergu, kde se vytvořila třicetikilometrová kolona.
 
V Rakousku sníh zasypal zejména západ země, který také hlásí největší problémy. V Tyrolsku, Korutanech a v okolí Salzburgu leží sníh a došlo zde k řadě nehod. Nejhorší se stala na dálnici A10, kde se srazilo šest osobních a dvě nákladní auta. Dálnice musela být kvůli této hromadné nehodě na několik hodin uzavřena.
 
Radost ale počasí přineslo milovníkům zimy. První lyžařská střediska v Rakousku zahájila provoz již v pátek.
 
Uzavřené silnice ve Slovinsku
 
Sněžilo i ve Slovinsku, a to zejména na jihozápadě země. Tam leží kolem 20 centimetrů sněhu, nejvíce sněhu je v okolí města Novo Mesto. Tam napadlo 25 centimetrů sněhu. První sníh ale napadl i ve slovinské metropoli Lublani a v druhém největším městě Mariboru.
 
I ve Slovinsku působí sníh řadu dopravních komplikací. Uzavřeny jsou hraniční přechody Vršič a také Petrina, kudy nesmí projíždět nákladní automobily. V pátek došlo na slovinských silnicích k více než 65 nehodám.
 
Přívaly sněhu také ve Slovinsku přerušily dodávky elektřiny v okolí Sevnice, kde bez proudu zůstalo 217 domácností. Energetici varují před dalšími výpadky, které by mohly způsobit stromy padající pod tíhou sněhu. Na neděli slovinští meteorologové očekávají další sníh.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax