Exilová vláda Sýrie oficiálně uznána

Mezinárodní skupina Přátelé Sýrie, kterou tvoří více než 60 arabských a západních států, v neděli oznámila, že uznává exilovou Syrskou národní radu (SNR) za legitimního zástupce Syřanů.

Už druhá konference Přátel Sýrie se konala v Turecku. "Syrská národní rada byla uznána za legitimního zástupce všech Syřanů," citovala turecká agentura Anatolia ze závěrečného komuniké.

 

V Turecku vystoupili zástupci SNR s žádostí o přiznání legitimity exilové vládě. "Chceme uznání SNR za jediného zástupce syrského lidu," řekl předseda SNR Burhán Ghaljún.


O uznání SNR bylo rozhodnuto už na první konferenci Přátel Sýrie na konci února. Skupina sdružuje státy usilující o zastavení už více než rok trvajících násilností vyvolaných povstáním proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.


ČTĚTE TAKÉ:

Sýrie vyhlásila amnestii na zločiny v době povstání

Vojenský zásah v Sýrii by byl chybou, tvrdí Obama


Plán jak na Asada

 

Přátelé Sýrie také vyzvali společného vyslance OSN a Ligy arabských států (LAS) Kofiho Annana, aby stanovil časový plán dalších kroků, které by měly přinutit Asada k ukončení potlačování nepokojů, včetně popohnání před Radu bezpečnosti OSN, pokud bude v zabíjení pokračovat. Je to další šance, kterou Asad od Přátel Sýrie dostal, není však podle komuniké nekončena.

 

Minulý týden přitom syrská vláda oznámila, že přijímá šestibodový Annanův plán. Ten se týkal okamžitého ukončení násilí, zahájení procesu vedoucího k politickému dialogu, zajištění každodenního dvouhodinového klidu zbraní v oblastech zasažených boji, propuštění zadržených aktivistů a civilistů, svobody pohybu novinářů po celé zemi a práva na demonstrace.

 

Boje ale přesto stále pokračují a jen v neděli v Sýrii zemřelo 34 lidí. Nepokoje začaly loni v polovině března. Násilí už podle OSN připravilo o život přes 9000 lidí.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

anš tn.cz / Mediafax