Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Hrozí teroristické útoky

Komedie o KLDR se nedočká premiéry! Američané se bojí útoku

The Interview
Zdroj: oficiální zdroj/ youtube.com

Premiéra americké filmové komedie o diktátorovi z KLDR se odkládá. Distributorům a provozovatelům kin totiž hrozí severokorejští hackeři teroristickými útoky. Jde o stejnou skupinu, která před časem napadla servery filmové společnosti.

Američtí vyšetřovatelé prokázali, že za hackerským útokem na servery filmové společnosti Sony Pictures stojí Severní Korea. Oznámila to ve středu televize CNN. S podrobnostmi hodlají veřejnost seznámit během dneška, uvedla televize bez dalších podrobností. Studio Sony Pictures mělo 25. prosince uvést do kin filmovou parodii The Interview pojednávající o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una. Ve středu ale uvedení snímku do kin studio zrušilo. Hollywoodští herci to kritizovali jako hrozbu pro svobodu projevu a označili to za vítězství hackerů, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

 
 
Spekulace o podílu Pchjongjangu na útoku proti producentům kontroverzního filmu The Interview se v médiích objevují už delší dobu. Komediální snímek v Severní Koreji prý vyvolal pobouření. Společnost Sony Pictures ve středu odvolala uvedení kontroverzní filmové parodie, když promítání filmu kvůli hrozbám teroristického útoku odložila či zrušila řada distribučních společností.
 
 
 
 
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve středu vydal varování všem firmám, které jsou jakkoli napojeny na výrobu, distribuci nebo propagaci kontroverzního filmu. Upozornil je, že se mohou stejně jako Sony Pictures stát terčem hackerů.
Hollywoodské hvězdy reagovaly na zrušení premiéry snímku s rozhořčením. Herec Ben Stiller to označil za "hrozbu pro svobodu projevu" a Rob Lowe to nazval "vítězstvím" pro hackery, kteří stojí za kybernetickým útokem na Sony.
 
 
Také další osobnosti filmového průmyslu se připojily s odsuzujícími komentáři a obvinily studio, že ustoupilo výhrůžkám hackerů. "Dnes Spojené státy podlehly bezprecedentnímu útoku na základní právo, právo svobody projevu," uvedl oscarový scénárista Aaron Sorkin, který již dříve napadl média za to, že informace prozrazené hackery publikovala.
 
 
Herec Steve Carell prohlásil, že je to "smutný den pro tvůrčí vyjádření". Ve středu vyšlo najevo, že Carellův plánovaný filmový projekt, thriller nazvaný Pchjongjang, který měl pojednávat o člověku ze Západu pracujícím v KLDR, byl zrušen. Komik Jimmy Kimmel na Twitteru podotkl, že odmítnutí kin promítat snímek The Interview je "neamerický projev zbabělosti, který představuje děsivý precedens".
 
 
Filmový producent Judd Apatow nicméně podotkl, že tento krok "jen zaručuje, že film - ať už legálně či nelegálně - zhlédne víc lidí na zemi, než by tomu bylo za normálních okolností". Společnost Sony Pictures vyjádřila "hluboké znepokojení nad snahami potlačit distribuci filmu" a uvedla, že stažení filmu způsobí firmě škody. Za tvůrci kontroverzního filmu a jejich právem na svobodu vyjádření producenti z firmy Sony stojí.
 
 
Před plánovaným promítáním filmu varovala hackerská skupina označující se jako Guardians of Peace (Strážci míru), která dokonce nepřímo pohrozila teroristickými útoky podobnými těm z 11. září 2001. Od listopadu se šířily spekulace, že za útokem a za skupinou Guardians of Peace stojí Severní Korea.

pet tn.cz / ČTK