Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Francie deportacemi Romů porušila unijní právo. Deportace nekončí

Evropská komise zahájí právní kroky proti Francii kvůli deportacím rumunských Romů. Oznámila to eurokomisařka Viviane Redingová. V úterý Francii opustilo dalších 69 Romů.

Postup francouzských úřadů v otázce deportací romských přistěhovalců je podle Evropské komise ostudný, informuje agentura Reuters. Eurokomisařka Viviane Redingová v úterý oznámila, že komise bude muset proti Francii zahájit právní kroky kvůli porušení unijního práva.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Deportace Romů nezastavíme, vzkázal EU francouzský ministr

Francie vyhostila od ledna přes 8 tisíc Romů


Redingová, komisařka EU pro spravedlnost, základní práva a občanství, upřesnila, že procedura by měla být zahájena v nadcházejících týdnech.


Paříž tvrdí, že právo porušeno nebylo, protože Romům, kteří s odjezdem souhlasí, úřady vyplatí 300 eur (asi 7400 korun) na osobu a 100 eur (2470 korun) na dítě.

 

 

Deportace pokračují

 

Z letiště u Marseille na jihu Francie dnes odletělo letadlo s 69 rumunskými Romy do Bukurešti. Na palubě stroje rumunské společnosti Blue Air měla být stovka vyhoštěných osob, ale tři desítky jich na letiště nedorazily. Podle zástupce francouzského úřadu pro imigraci a integraci Alaina Testota Romové odletěli dobrovolně. Šéf romského sdružení pro region Provence-Côte d'Azur Alain Fourest ale akci označil za "hrůznou, skandální a nelegální maškarádu". Podle něj Romové odletěli se strachem, protože jim jinak hrozil buď násilný odsun nebo každodenní policejní šikana.
 


Za posledních několik týdnů Francouzi zlikvidovali desítky romských táborů a do Rumunska a Bulharska repatriovali tisícovku romských kočovníků, kteří jsou podle francouzské vlády zdrojem rostoucí kriminality. Připisují se jim nelegální obchody, zneužívání dětí a prostituce.


Francie i Rumunsko jsou členské země Evropské unie, jejíž občané se mohou v oblasti sedmadvacítky volně pohybovat. Vlády jednotlivých zemí ale mají právo občany jiných států deportovat, pokud v cílové zemi nemohou najít práci nebo porušují tamní zákony.


Francouzské deportace si vysloužily kritiku od organizací hájících lidská práva, římskokatolické církve i OSN. Postup vlády prezidenta Nicolase Sarkozyho se nelíbil ani některým členům jeho vlády – ministr zahraničí Bernard Kouchner dokonce hrozil rezignací. V České republice proti němu vyslovuje námitky šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.

 

PSALI JSME:

Schwarzenberg obvinil Sarkozyho z rasismu kvůli deportaci Romů
 

 

tn.cz / Mediafax