Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Francie je první v Evropě, ústavní soud zakázal nošení burek

První evropskou zemí, kde bude platit zákaz nosit na veřejnosti muslimské závoje je Francie. Státní rada dospěla k závěru, že zákon, který burky zakazuje, neodporuje ústavě. Státní rada je obdobou ústavního soudu v Česku.

Soudci z této instituce dříve varovali, že zákaz závojů, které nosí některé z muslimských žen, může být protiústavní. Nakonec však předpis, který letos schválily obě komory parlamentu - Národní shromáždění i Senát - nezrušili. Upozornili jen, že může být obtížně vynutitelný a při bohoslužbách jeho vymáhání může porušit náboženské svobody zakotvené ve francouzské ústavě.

"Zákaz závojů zakrývajících tváře nemůže omezovat uplatnění náboženské svobody na místě bohoslužeb, která jsou přístupná veřejnosti," upozorňuje prohlášení nejvyšší soudní instance.

PODÍVEJTE SE, JAK SE V BURCE JEDÍ ŠPAGETY:Zákon zakazující burky má platit od března příštího roku. Předpokládá, že zahalené ženy budou moci dostat pokutu 150 eur (3 750 korun). Budou se také muset účastnit kurzu o "hodnotách francouzského občanství".

Mužům, kteří budou nutit ženu, aby se zahalila, bude hrozit rok vězení a pokuta 15 000 eur (375 000 korun).


PSALI JSME TAKÉ:

Muslimka dostala pokutu za řízení v burce

 

Burky jsou dlouhé šaty, které zahalují ženu od hlavy až k patě a potlačují křivky těla. Přes oči mají mřížku nebo je v závoji vytvořen průzor. První typ je obvyklý například v Afghánistánu nebo Pákistánu, druhý, nazývaný také nikáb, v arabských státech.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax