Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.4. 2011 10:01

VIDEO: Gagarin míří k ISS!

Zdroj: TN.cz

Vesmírná loď Gagarin odstartovala z kosmodromu Bajkonur k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na palubě rakety, která je pojmenována podle prvního člověka ve vesmíru Jurije Gagarina, jsou dva Rusové a Američan.

Mise rakety typu Sojuz má připomenout padesátileté výročí Gagarinova letu.
 

„Let probíhá normálně,“ sdělilo kontrolní středisko astronautům krátce po startu. Posádka reagovala zamáváním do kamery, která přenáší na Zem obraz přímo z paluby.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
UNIKÁTNÍ VIDEA z mise DISCOVERY! Astronauti vystoupili do vesmíru
 

„Cítíme se dobře,“ dodal kapitán posádky Alexandr Samokuťjaev. Pro Samokutějeva a jeho ruského kolegu Andreje Borisenka je let na počest Gagarina první v životě.
Americký astronaut Ronald Garan zamířil do vesmíru podruhé. První zkušenost získal v americkém modulu Discovery v roce 2008.
 

Kosmická loď Gagarin přistane na ISS ve čtvrtek v 0:18 SEČ.
 

Ruský astronaut Jurij Gagarin se 12. dubna 1961 stal prvním člověkem ve vesmíru. Jeho mise trvala 108 minut. Za svého stroje musel vyskočit padákem. Sovětský svaz vysláním člověka do vesmíru uštědřil porážku Spojeným státům, s nimiž v době studené války vedl na poli kosmického výzkumu ostrý souboj.
 

Posádky lodi Gagarin však na starou rivalitu nemyslí. Američan Garan dokonce na tiskové konferenci před odletem citoval verše ruského romantického básníka Michaila Lermontova. Dodal, že je pro něj "nesmírnou ctí" účastnit se mise.
 

Emotivní předodletovou atmosféru podpořil svým výrokem i kapitán Samokuťjajev. "Vesmír v sobě patrně nese určitou poezii, je v něm něco ze srdce," prohlásil.
 

V souladu s ruskou tradicí astronauti před startem zhlédli sovětský film Bílé slunce pouště z roku 1969.
 

Trojice se na ISS připojí k Američance Catherine Colemanové, Italovi Paolu Nespolimu a Rusovi Dmitryji Kondraťjevovi, kteří z Bajkonuru odstartovali 15. prosince 2010.

Mediafax