Generál Petraeus: Dopadení bin Ládina je důležitý úkol

Velitel spojeneckých vojsk v Afghánistánu generál David Petraeus řekl, že zahájení stahování amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2011 bude záležet na konkrétné situaci.

Generál to uvedl v nedělním rozhovoru pro americkou televizi NBC. Petraeus dále prohlásil, že si ponechává právo říct prezidentu USA Baracku Obamovi, jestli není termín předčasný. "Jednali jsme na toto téma a myslím, že prezident byl velmi jasný. Vysvětlil mi, že stahování je procesem a ne událostí a že vše závisí na podmínkách přímo na místě," řekl Petraeus.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Americký generál: v Iráku pouze zbraně nepomohou

Generál Petraeus varuje před stupňováním bojů v Afghánistánu

Americký Senát potvrdil Petraeuse jako velitele NATO v Afghánistánu

 

Hlavní prioritou je podle Petraeuse i nadále zatčení Usámy bin Ládina. Bin Ládina generál popsal jako "ikonu" ozbrojenců, a právě proto je jeho zadržení "důležitým úkolem".

 

Generál zároveň řekl, že mise v Afghánistánu je těžká a takovou i zůstane. Petraeus rovněž prohlásil, že situace v Afghánistánu před osmnácti měsíci nebyla správně připravena pro zapojení afghánských velitelů do spojeneckých operací.

 

PSALI JSME:

USA začnou své vojáky stahovat z Afghánistánu v červenci 2011

Generál Petraeus chce chránit spojenecké vojáky i afghánské civilisty

 

Obama loni stanovil rok 2011 termínem pro stažení jednotek z Afghánistánu. Bylo to ve stejnou dobu, kdy nařídil vyslání dalších 30 tisíc vojáků do země. Podle Petraeuse pokrok v Afghánistánu začal až letos na jaře, kdy část posil do Afghánistánu dorazila.

 

Rozhovor s velitelem operací v Afghánistánu jmenovaným do funkce před více než měsícem natočila televize NBC během týdne v Kábulu. Rozhovor byl odvysílán v neděli.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax