Generál Petraeus přebírá velení jednotek ISAF v Afghánistánu

Americký generál David Petraeus v neděli formálně přebírá velení mezinárodních jednotek ISAF v Afghánistánu. Informovala o tom stanice BBC.

Při ceremoniálu před hlavní budovou koalice v Kábulu obdržel Petraeus vlajku Spojených států a NATO, jejichž vojákům bude nyní velet. Slavnostního předávání funkce se zúčastnilo několik set vojenských představitelů.

 

Generál David Petraeus se tím oficiálně stává velitelem 140 tisíců amerických a aliančních vojáků v Afghánistánu. Mezi jeho podřízenými budou také Češi.

 

V sobotu generál pronesl řeč pro asi 1.700 hostů na velvyslanectví v Kábulu, kde varoval před sebevědomím povstalců radikálního hnutí Taliban a vyzval k jednotě, která umožní teroristy porazit. "Na této důležité misi není spolupráce volitelnou možností," řekl.

 

Do funkce velitele amerických sil v Afghánistánu jmenoval Petraeuse prezident Barack Obama. Ve středu jeho jmenování potvrdil americký Senát.

 

PSALI JSME:

Americký Senát potvrdil Petraeuse jako velitele NATO v Afghánistánu

 

Petraeus ve funkci nahrazuje generála Stanleyho McChrystala, který se dostal do konfliktu s Bílým domem kvůli nevybíravé kritice Obamovy vlády v rozhovoru pro časopis Rolling Stone.


PSALI JSME:

Prostořeký americký generál Stanley McChrystal dostal vyhazov

tn.cz / Mediafax