Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Generál Petraeus varuje před stupňováním bojů v Afghánistánu

Generál David Petraeus při úterním slyšení v Senátu varoval před dalším stupňováním bojů v Afghánistánu.

"Můj dojem je takový, že tvrdé boje budou pokračovat, v několika následujících měsících se navíc může jejich intenzita zvýšit. Když zničíme bezpečná útočiště nepřátel a omezíme jejich svobodu, povstalci se budou bránit,“ prohlásil Petraeus při slyšení v senátním výboru pro ozbrojené síly.

 

GENERÁL PETRAEUS NEDÁVNO V SENÁTU ZKOLABOVAL

 Senát by měl Petraeuse potvrdit ve funkci nového velitele jednotek NATO v Afghánistánu. Do této funkce ho americký prezident Barack Obama jmenoval minulý týden. Nahradil v ní odvolaného generála Stanleye McChrystala.

Senátní výbor Petraeusovu nominaci v úterý doporučil. Otevřel tak cestu pro jeho schválení Senátem.

Podle očekávání by měl Senát Petraeuse ve funkci nového velitele v Afghánistánu potvrdit ještě tento týden. Odborníci neočekávají, že by Petraeuse Senát neschválil – jako registrovaného člena Republikánské strany ho podpoří republikáni v Senátu, přijatelný je i pro demokraty.

Generál podporuje stahování jednotek

Petraeus při slyšení ujistil, že podporuje Obamovo rozhodnutí zahájit stahování amerických vojsk ze země nejpozději v červenci roku 2011. Tento termín označil za realistický.

Generál sdělil, že prioritou zůstane výcvik afghánské armády. "Pomáhat s výcvikem a vybavením národních sil uprostřed nepokojů je jako stavět dokonalejší letadlo za letu, zatímco se na něj střílí. Není to snadné,“ poznamenal k senátorům.

Američané a jejich spojenci bojují v Afghánistánu proti islamistickému hnutí Taliban od konce roku 2001. Letošní červen je pro alianční spojence nejkrvavějším měsícem - od 1. června zahynulo v zemi už sto jejích vojáků.

tn.cz / Mediafax