Generální tajemník OSN navštívil Černobyl! Prý přijdou další katastrofy

Pan Ki-Mun
Zdroj: Mediafax
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun varoval při středeční návštěvě Černobylu před podceňováním možných rizik jaderné energie a poukázal na aktuální tragédii v japonské Fukušimě. Informuje o tom agentura AFP.

Pan Ki-mun navštívil Černobyl společně s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. „Pravděpodobně se dočkáme dalších podobných nehod,“ řekl pak Pan Ki-mun, který se na Ukrajině zúčastnil kyjevského summitu o jaderné bezpečnosti a dárcovské konference.
 

Během své návštěvy upozornil, že ukrajinská tragédie z roku 1986 a krize v japonské jaderné elektrárně Fukušima hodně napověděly v oblasti bolestivých otázek týkajících se budoucnosti atomové energie. „Smutnou pravdou je, že se nejspíš dočkáme dalších podobných neštěstí,“ řekl Pan Ki-mun, který se do Černobylu, kde s Janukovyčem pobyli přibližně 20 minut, dostal vrtulníkem.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Pan Ki-Mun navštívil Česko. Hlava OSN se sešla s Klausem
 

Podle šéfa OSN je možné nebezpečí, které plyne ze získávání energie z jádra, mnohými podceňováno. „Pro velké množství lidí je jaderná energie relativně logickým výběrem v době velké vzácnosti dalších zdrojů. Současnost nás však nutí se ptát – opravdu jsme počítali se všemi riziky a výdaji?“
 

Pan Ki-mun zdůrazňuje nutnost přehodnotit mezinárodní rámec reakce na jaderné havárie a režim jaderné bezpečnosti.
 

Generální tajemník OSN zavítal v minulém týdnu po dvanácti letech i do České republiky. Návštěva ČR byla součástí jeho cesty po zemích střední a východní Evropy. Z Prahy odletěl v neděli a zamířil do Maďarska a odtud právě na Ukrajinu.

tn.cz / Mediafax