Generální tajemník OSN podporuje vznik palestinského státu

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun sdělil palestinskému premiérovi Salámu Fajadovi, že Blízkovýchodní kvartet podporuje palestinské snahy o vytvoření vlastního státu.

Pan Ki-mun se s Fajadem setkal v rámci své dvoudenní návštěvy Izraele a palestinských území, informuje v sobotu France 24. „Kvartet dal jasně najevo: podporujeme vaše snahy o vytvoření nezávislého a životaschopného palestinského státu,“ řekl Pan Ki-mun Fajadovi na setkání.

 

Před formální částí setkání navštívil Pan Ki-mun v doprovodu palestinského premiéra vyhlídku nad městem Ramalláh. Fajad chtěl generálnímu tajemníkovi OSN ukázat, jak rozsáhlá území západního břehu Jordánu jsou pod kontrolou Izraele a omezují rozvoj Palestinců.

 

„Viděl jsem na vlastní oči, jak Palestinci pod restrikcemi a omezeními žijí. Ani na vašem vlastním území nemůžete udržovat normální ekonomický život nebo ho rozvíjet,“ prohlásil poté generální tajemník OSN.

 

Tzv. Blízkovýchodní kvartet, který tvoří OSN, Evropská unie, USA a Rusko, vyzval v pátek Izrael k zastavení výstavby na okupovaných územích. Výstavbu 1600 nových domů ve východním Jeruzalémě Izrael oznámil minulý týden. Palestinci však požadují, aby židovský stát výstavbu zastavil. Ve východní části metropole chtějí mít hlavní město svého budoucího státu.

 

Kromě požadavku na zastavení výstavby obydlí v Jeruzalémě kvartet také apeloval na Izraelce a Palestince, aby opět zasedli k jednacímu stolu. Pan Ki-mun rovněž vyjádřil znepokojení nad situací v pásmu Gazy.

 

Mírová jednání mezi Izraelci a Palestinci byla přerušena v roce 2008 po útoku Izraele na pásmo Gazy ovládané islamistickým Hamasem. Od té doby se kvartet pokouší přesvědčit znesvářené strany, aby jednání obnovily.

mra tn.cz / Mediafax