Guniejské DOMORODCE zasáhlo SILNÉ ZEMĚTŘESENÍ!

Silné zemětřesení zasáhlo v úterý ráno středoevropského času ostrov Nová Británie v Tichomoří, který patří státu Papua-Nová Guinea. Informuje o tom agentura AFP.

Americký web earthquake.usgs.gov monitorující světová zemětřesení píše, že silné otřesy o síle 6,3 Richterovy stupnice měly centrum v hloubce deseti kilometrů pod ostrovem. Tak silné zemětřesení dokáže ničit v okruhu až jedné stovky kilometrů, naštěstí se však epicentrum nalézá uprostřed poměrně odlehlé pouště. Nejbližší město Kimbe leží právě sto kilometrů daleko.
 


 

"Lidé na ostrově zažili opravdu silné otřesy," cituje webový portál deníku The Australian Davida Jepsena z tohoto ústavu. "Počítáme se škodami, ne však se tsunami," řekl seizmolog. V poušti sice žije relativně dost domorodých kmenů, ale i podle dřívějších zkušeností jim taková zemětřesení obvykle mnoho škod nezpůsobují. Běžnou zástavbou těchto oblastí jsou chýše ze dřeva a podobných přírodních materiálů, takže odolávají i poměrně silným otřesům. Přesnější zprávy o škodách či zraněních vzhledem k odlehlosti místa však zatím nejsou. Varování před tsunami vydáno nebylo.
 


 

Nová Británie je největší ostrov v Bismarckově souostroví. Byl objeven mořeplavci roku 1700. Má tvar půlměsíce o rozloze 35 145 kilometrů čtverečních, je přibližně 600 kilometrů dlouhý a 80 kilometrů široký. Žije na něm 395 000 lidí. Nová Británie a oblast státu Papua-Nová Guinea leží v oblasti "Ohnivého kruhu", kde jsou zemětřesní častá.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax