Haagský tribunál potrestal dva bosenské Srby doživotím za masakr ve Srebrenici

Případ Popoviče a Beary je prozatím největší kauzou, jakou se ICTY zabýval. Rovněž to bude zřejmě poprvé, co tribunál někoho usvědčil z genocidy

Mezinárodní trestní tribunál pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) odsoudil k doživotnímu vězení dva bosenské Srby za jejich podíl na srebrenickém masakru v roce 1995.

Odsouzenými jsou dva bývalí důstojníci bosenskosrbské armády c(53) a Ljubiša Beara (70). Oba soud shledal vinnými z genocidy, vyhlazování a vražd.

 

 

 

Dalších pět bosenských Srbů poslal soud za mříže na pět až 35 let. Je mezi nimi i Drago Nikolič, který byl odsouzen za napomáhání ke genocidě.

 

Případ Popoviče a Beary je prozatím největší kauzou, jakou se ICTY zabýval. Rovněž to bude zřejmě poprvé, co tribunál někoho usvědčil z genocidy.

 

 

Od krveprolití ve Srebrenici, nejhrůznější události války v Bosně, uplynulo 15 let. Enkláva Srebrenica byla tehdy vyhlášena za bezpečnou zónu OSN. 11. července 1995 však do ní vstoupily bosenskosrbské jednotky pod vedením generála Ratka Mladiče, které nejprve za přihlížení 450 vojáků OSN oddělily muže od žen a během příštích pěti dní zabily více než 8000 muslimských chlapců a mužů ve věku od 12 do 77 let.

 

Ratko Mladič spravedlnosti stále uniká.


PSALI JSME:

Příbuzní Ratka Mladiče chtějí, aby byl prohlášen za mrtvého

tn.cz / Mediafax