Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Haiti čeká ničivé zemětřesení, varují vědci

Karibský ostrov Hispaniola, na kterém leží státy Haiti a Dominikánská republika, se musí připravit na další mohutná zemětřesení. Američtí vědci zjistili, že se zřejmě opakuje cyklus, který ostrov zažil před 240 lety, informuje v pátek server ABC.

"Zemětřesení na Haiti z roku 2010 může znamenat začátek nového cyklu rozsáhlých zemětřesení ve zlomu Enriquillo po 240 letech seizmického klidu," uvedl hlavní autor studie William Bakun z Americké geologické služby (USGS). "Celý zlom Enriquillo je teď zřejmě seizmicky aktivní, Haiti a Dominikánská republika by se měly připravit na budoucí ničivá zemětřesení."
 

Američtí vědci své odhady založili na sérii čtyř masivních zemětřesení o magnitudu 6,6 a vyšším, které zasáhly Hispaniolu v 18. století. První udeřilo v roce 1701 poblíž epicentra předloňského zemětřesení, poslední o 69 let později.

ČTĚTE TAKÉ:
KATASTROFA! Tokio zmizí do čtyř let, tvrdí vědci

 

Zlomový systém Enriquillo nevykazoval žádnou seizmickou aktivitu 240 let. Zemětřesení z roku 1860 zřejmě mělo epicentrum na mořském dně mimo pevninu. Dvanáctého ledna 2010 ale Haiti otřáslo zemětřesení o magnitudu 7,0. Způsobilo obrovské škody v haitském hlavním městě Port-au-Prince a jeho okolí. Vyžádalo si životy 314 tisíc lidí a zničilo tisíce špatně postavených budov.
 

Bakun upozorňuje, že by se Haiti a Dominikánská republika měly soustředit na výstavbu budov, které by silným zemětřesením odolaly. Studie vyšla v únorovém čísle Bulletinu Americké seizmologické společnosti.
 

V posledních týdnech Dominikánská republika zažila několik středně silných zemětřesení, které ale nezpůsobily škody.

tn.cz / mediafax / gar