Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Hasiči dva dny likvidovali požár rafinérie. Tisíc lidí uteklo před plameny

Požár rafinérie v Portoriku
Zdroj: TN.cz
Ropné zásobníky hořely v Portoriku dva celé dny.

Celý víkend hasiči bojovali s plameny ropné rafinérie v Portoriku. Tisícovka lidí opustila své domovy.

Hasičům se po více než dvou dnech podařilo o víkendu uhasit požár ropných nádrží nedaleko města San Juan na karibském ostrově Portoriko, který patří Spojeným státům. Více o požáru TADY.


Oheň se rozhořel v pátek nad ránem po výbuších v rafinerii koncernu Caribbean Petroleum Corporation Bayamon (CAPECO). Tisícovka lidí musela kvůli hustému dýmu opustit své domovy. Nyní místo prohledají vyšetřovatelé. Informovala o tom agentura AP.


Exploze plynů z paliva se odehrála v pátek v 0:30 místního času (6:30 SELČ). Podle stanice Puerto Rico Seismic Network výbuch odpovídal zemětřesení o síle 2,8 stupně Richterovy škály.


AP uvedla, že požár byl jedním z největších na ostrovech USA v Karibiku vůbec. Obešel se bez obětí. Plameny zničily skoro polovinu ze 40 zásobníků s různými ropnými produkty. Místo nyní prozkoumají agenti FBI a vyšetřovatelé dalších institucí a budou sbírat důkazy. Zatím není jasné, co výbuch a požár vyvolalo.


Podívejte se na záběry z místa

 "Oheň byl úplně uhašen. Bezprostřední nebezpečí v oblasti pominulo. Nyní se život vrací k normálu a my vstupujeme do fáze pomoci a obnovy," uvedl portorický guvernér Luis Fortuno. Dodal, že se bude nyní například víc sledovat také kvalita ovzduší či vody, zda v nich nejsou nějaké zplodiny.

 

Silnice do San Juanu, které byly kvůli ohni částečně uzavřeny, jsou znovu průjezdné. Ode dneška jsou opět přístupné také pláže, jejichž část pobřežní stráž zablokovala. V pondělí by měly fungovat i školy, kde se v pátek kvůli požáru nevyučovalo.

sn tn.cz / ČTK