Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.6. 2013 13:48
krutý osud

Holčička s obří hlavou zažívá peklo, ale svitla jí naděje: Třetí operaci má úspěšně za sebou!

Roona Begumová
Zdroj: YouTube.com
Holčička proděla třetí operaci (ilustrační foto)

Rúna Begumová (20 měsíců) trpí hydrocefalem a její hlava kvůli nahromadění mozkomíšního moku dorůstá obrovských rozměrů. Teď jí svitla naděje. Prodělala už třetí operaci. Náročný zákrok trval čtyři hodiny a lékaři jí modelovali zdeformovanou lebku.

Rúnin otec je negramotný osmnáctiletý dělník s příjmem 50 korun denně a chudá indická rodina na operaci neměla peníze. Děvčátku nezbývalo už moc měsíců života, ale poté, co na ni upozornila média, lidé uspořádali sbírku a vybralo se přes milion korun.


Holčička už prodělala operace, při kterých jí byl odsát mozkomíšní mok. Nyní se podrobila třetí. Drastické vypouštění kapaliny způsobilo, že je její lebka znetvořená a během dlouhé operace jí museli zrekonstruovat.


"Na nějakou dobu by to mohla být poslední operace," řekl neurochirurg Sandíp Vaišja. Ještě je stále brzo na to říct, jak se bude její stav vyvíjet a zda bude potřeba ještě další zákrok. "Rúna na léčbu dobře reaguje a mění se její chování, nedávno si s námi hrála. Dostala jsem strach a bylo mi smutno, když jsem viděla její jizvy po operaci. Vím, že je to pro její dobro, ale je mi úzko, když vidím, čím vším si musí projít. Těším se, až bude zpátky doma a bude moci žít jako normálně dítě," řekla její matka, která každou chvíli ukazuje, co to znamená mateřská láska.
 


Rúna Bégamová se narodila s neurologickou poruchou, která se projevuje zrychleným růstem hlavy. V případě děvčátka obvod hlavy dosáhl neuvěřitelných 94 centimetrů, což je téměř dvojnásobek běžné velikosti hlavy dítěte jejího věku. Holčička byla odkázána na lůžko, protože nedokázala sedět vzpřímeně či lézt po čtyřech. Zasažen byl také její zrak, jelikož nemohla pohybovat očními víčky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kolik stojí léčba nejdražšího pacienta v Česku? Částky jsou astronomické!

tn.cz / anš
Reklama