Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

cesta na ukrajinu

Hollande a Merkelová míří do Kyjeva! Bojí se vypuknutí totální války

Merkelová a Hollande
Zdroj: isifa.com
François Hollande a Angela Merkelová odcestují do Kyjeva vyjednávat klid zbraní.

Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová odcestují ještě ve čtvrtek do Kyjeva, kde budou jednat s prezidentem Petrem Porošenkem. V pátek pak dorazí do Moskvy na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

"Společně s Angelou Merkelovou jsme se rozhodli převzít novou iniciativu," prohlásil francouzský prezident. "Přijedeme s novým návrhem, jak konflikt vyřešit," dodal s tím, že tento návrh je založen na respektování ukrajinské územní celistvosti. Při obou návštěvách se bude hovořit o zastavení násilí na východě Ukrajiny, informovali dnes Hollande a mluvčí Merkelové. Hollande na tiskové konferenci rovněž poznamenal, že Francie není nakloněna vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance.

 

Ve stejnou dobu existenci nové mírové iniciativy potvrdil úřad německé kancléřky. "Vzhledem k vyhrocení násilí v posledních dnech se kancléřka a prezident Hollande rozhodli zvýšit své úsilí, které trvá již měsíce, o nalezení mírového řešení situace na východě Ukrajiny," uvedl kancléřčin mluvčí Steffen Seibert. Boje na východě Ukrajiny si od loňského dubna vyžádaly již více než 5000 obětí.

 

 

Cesta do Kyjeva a do Moskvy by podle Hollandea měla přinést novou dohodu o vyřešení konfliktu, která bude přijatelná pro všechny strany. "Pracovali jsme s Angelou Merkelovou na tom textu několik dní... na textu, který bude přijatelný pro všechny," uvedl prezident. Varoval rovněž před riziky další eskalace konfliktu. "V současnou chvíli jsme ve válce. A je to válka, která by se mohla stát válkou totální," prohlásil Hollande.

pet tn.cz / ČTK