Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Hollande složil prezidentský slib. Stanul v čele Francie

François Hollande vystřídal v Elysejském paláci Nicolase Sarkozyho. V čele Francie stane na příštích pět let.

François Hollande v úterý složil prezidentský slib, informuje agentura AFP. Sedmapadesátiletý socialista se tím stal nejvyšším představitelem Francie a jedním z nejvlivnějších politiků Evropy.

 

Hollande v Elysejském paláci vystřídal konzervativce Nicolase Sarkozyho.

 

Sarkozy ho krátce před tím v sídle francouzských prezidentů přivítal. Poté mu předal dokumenty včetně "jaderného kufříku" a kódu k francouzským jaderným zbraním.

 

Slibu přihlížely v paláci čtyři stovky hostů. Byla mezi nimi Hollandeho partnerka Valérie Trierweilerová. Chyběly však prezidentovy čtyři děti, které má Hollande s bývalou družkou a někdejší prezidentskou kandidátkou socialistů Segoléne Royalovou.

 

Hollande nastoupil do prezidentského úřadu devět dnů potom, co ve druhém kole voleb porazil konzervativce Sarkozyho. V čele Francie stanul jako první socialista po sedmnácti letech.

 

V poledne se Hollande chystá jmenovat premiérem Jeana-Marka Ayraulta, vůdce socialistické skupiny v Národním shromáždění (dolní komoře francouzského parlamentu).

 

Potom triumfálně projede pod Vítězným obloukem. Na Champs-Élysées bude zdravit davy z otevřené hybridní limuzíny Citroën DS5.

 

Hollande bude udávat tón ve francouzské politice nejméně pět let - do příštích voleb.

 

ČTĚTE TAKÉ:

První "dáma" Francie: Dvakrát rozvedená novinářka není vdaná

 

Francie si zakládá na své republikánské tradici, ale její prezident má větší pravomoci než král. Na rozdíl od českého prezidenta je prezident Francie skutečnou hlavou státu. Řídí zasedání vlády. Premiéra může odvolat, kdykoli se mu zamane. Obdobně může bez udání důvodu rozpustit parlament. Ústava mu také dává právo rozhodnout o nasazení jaderných zbraní.

muf tn.cz / Mediafax