Lesní požáry

19 hrdinů se uškvařilo uprostřed plamenů. Hasiče uvěznil a zabil požár

Devatenáct hasičů zemřelo při boji s rozsáhlým požárem. Všichni byli členové speciální jednotky vycvičené pro hašení rychle šířících se plamenů. Arizonské plameny se ale šířily až příliš rychle...

Obrovské požáry v americké Arizoně zasáhly už osm set hektarů lesa. Rychle se šíří kvůli rekordně vysokým teplotám ale i silnému větru. Do boje s plameny zasáhlo i 19 elitních hasičů, kteří patřili ke speciální jednotce. Právě oni byli vycvičeni pro boj s rychle se šířícím požárem a moc dobře věděli co dokáže požár. Tyto plameny byly ale příliš silné.
 

"Když bojujete s požárem, vždy musíte mít únikovou cestu do bezpečné oblasti. Vypadá to, že jejich únikový prostor nebyl dost velký," uvedl Art Morrison ze správy lesů Arizony.
 

Celou devatenáctičlennou skupinu plameny obklíčily. Hasiči se sice snažili schovat do osobních protipožárních stanů ze speciální látky, která odráží teplo. Žár byl však příliš silný, hasiče zabil... "Než k nim přišli další hasič, byli mrtví," doplnil Morrison.
 

Někteří pozůstalí se o smrti svých blízkých dozvěděli hrozivým způsobem: z monitoru svých počítačů. "Za většinou rodin jsme s tou zprávou někoho poslali. Některým jsme to ale museli oznámit e-mailem," řekl šéf hasičů v Prescottu.
 


V americké Arizoně hoří v řídce obydlené oblasti. Úřady přesto nařídily evakuaci stovek budov. Na 200 domů už plameny sežehly. Celkem proti nim bojují dvě stovky hasičů. Požáry se v oblasti rozšířily kvůli smrtícím vedrům. Rtuť teploměru se místy vyšplhala až ke 49° Celsia. Meteorologové předpovídají, že ochladit by se mělo nejdřív v úterý.

hmr / Marek Sviták tn.cz / TV Nova