FOTO A VIDEO Bouře Sandy ničí Spojené státy

Východ USA v troskách: čtyři desítky obětí, miliony lidí ve tmě, bouře míří na Chicago

Bouře Sandy
Zdroj: isifa.com

Bouře Sandy udeřila na pobřeží Spojených států. Nejdříve se přehnala nad New Jersey, poté zasáhla New York. Osm milionů lidí je bez elektřiny, nejméně 40 Američanů zemřelo, statisíce lidí opustilo domovy. Prezident Obama prohlásil New York a Long Island za oblast přírodní katastrofy.

Ničivá superbouře Sandy nejvíce zaútočila na nejlidatnější americké město New York. Tam je situace zřejmě zatím nejhorší, statisíce lidí jsou bez elektřiny a voda zatopila i metro. Podle posledních informací hoří v New Yorku asi 50 domů. Některá média uvádějí, že Sandy zabila už nejméně 40 lidí, mezi nimiž byly i tři děti. Zprávy o počtu obětí se ale v různých médiích liší.

 

Prezident Barack Obama prohlásil New York a Long Island za oblast rozsáhlé přírodní katastrofy. Miliony Američanů se probudily do vytopených domovů. Podle listu Daily Mail je už 7,4 milionu domácností, obchodů a firem bez elektrického proudu. 

 

Na Sandy se připravuje Chicago. Autority varovaly obyvatele, aby se nepřibližovali k jezeru Michigan, očekávají se sedmimetrové vlny a vítr o rychlosti 100 kilometrů za hodinu.
 

Stanice CNN odpoledne uváděla 16 mrtvých, podle ní sedm lidí zemřelo přímo v New Yorku, tři ve státě New Jersey, dva ve Philadelphii, jeden v Connecticutu a další zemřel po převozu do nemocnice, byl to trosečník z historické repliky lodě Bounty. Sandy zabíjela i v Kanadě. Daily Mail hovoři o 17 obětech v celkem deseti státech. Superbouře v předešlých dnech řádila také v Karibiku, kde celkem zabila 67 lidí, z toho 51 jich zemřelo na Haiti.
 


 

New York se snaží z katastrofy vzpamatovat. Jindy rušný Manhattan se ponořil do tmy. Pulsující část města se proměnila ve strašidelné místo. Všechna letiště i hlavní silniční tunely jsou uzavřené. V metru voda napáchala největší škody za celou jeho 108 let trvající historii. Statisíce lidí zůstane bez elektřiny možná i týden. Dva malé chlapce, Michaela (13) a Jacka (11) zabil padající strom.
 

Takhle řádí superbouře Sandy

Takhle řádí superbouře Sandy

1
/
10
Zdroj: isifa.com
Takhle řádí superbouře Sandy - 5

 

Sandy za sebou nechává obrovské škody, kvůli popadaným drátům elektrického vedení a problémům s transformátory jsou na několika místech došlo k výbuchům a následným požárům. Stanice CNN zatím odhaduje škody přibližně kolem 15 miliard dolarů. "Takto silná bouře tu ještě nikdy nebyla," říká Čechoameričan Lou Svata, který žije na východním pobřeží USA.
 
 


Kritické chvíle zažívalo další město - Atlantic City. Středisko hazardních her zcela zaplavila voda a tisíce lidí čekalo na evakuaci. "Přímo v centru je voda z oceánu,“ hlásil reportér CNN přímo z místa.
 

Podle předpovědí meteorologů směřuje Sandy na sever a zasáhla i kanadské Toronto. Bouře zde už stačila zabít ženu, na kterou spadla letící dopravní značka.

 

tn.cz / TV Nova