Indiáni v Peru se bouří, masakry pokračují

Domorodci nechtějí v Peru zahraniční společnosti, které ovládají přírodní zdroje. V Peru zuří nepokoje, které si vyžádaly desítky mrtvých.

Indiánské kmeny se už od dubna bouří, svůj protest však dávaly až do pátku najevo pokojně. Domorodcům se nelíbí zákony, které dovolují těžebním a energetickým společnostem pronikat do dosud málo narušených deštných pralesů v horní části Amazonie.

 

Indiáni požadují po Kongresu, aby tyto zákony odvolal. Domorodé obyvatelstvo tvrdí, že zisky jdou stejně do kapes zbohatlíkům z Limy a zahraničním společnostem a místní pak ztrácejí kontrolu nad svým tradičním životním prostředím a zdroji.

 

Násilné střety mezi indiány a policií vypukly v pátek. Příslušníci peruánské policie se pokusili odstranit zátarasy na dálnici v regionu Bagua severně od Limy vedoucí do Amazonie a získat tak kontrolu nad přečerpávací stanicí ropovodu státní společnosti Petroper, kde indiáni zadržovali 38 policistů jako rukojmí.

 

Podívejte se na páteční masakr

 

 


Zemřelo nejméně 22 indiánů a 11 policistů, kteří nejčastěji podlehli zraněním od mačet a oštěpů indiánů. Nejméně 100 lidí bylo zraněno. Podle některých informací byl ale počet mrtvých i zraněných na obou stranách vyšší. Ale ani tímto masakrem nepokoje v Peru mezi domorodci a vládou neskončily, naopak pokračují.

 


Podle BBC protesty peruánských indiánů proti těžebním projektům na svém území pokračují blokádou silnic a místního letiště. Vůdce vzbouřenců Alberto Pizango požádal o azyl na nikaragujském velvyslanectví v Limě.
Na Pizangu byl vydán v sobotu zatykač po pátečních událostech, které Pizango označil za masakr našich lidí.

 

Vůdce vzbouřených indiánů byl obviněn ze spiknutí, vzpoury a z podněcování ke vzpouře. V oblasti nepokojů v pralesní oblasti na horním toku Amazonky byl vyhlášen zákaz vycházení, kterým se policie snaží získat situaci pod kontrolu. Podle místního obyvatelstva jim má ale zákaz zabránit v tom, aby hledali své blízké, kteří při nepokojích zahynuli. Očití svědci ale uvádí, že těla mrtvých indiánů byla spálena nebo hozena do řeky.
 

sn tn.cz / Mediafax