drama v iráku

Irák požádal USA o nálety proti islamistům. Unesli děti, aby měli "živé" bomby

Téma:

Irák oficiálně požádal Spojené státy, aby provedly letecké údery proti islamistům. Teroristé, kteří obsazují severní provincie země, unesli v sousední Sýrii 145 kurdských dětí. Zajali je na cestě ze školy. Rodiče mají hrůzu z toho, že je extremisté, kteří se hlásí al-Kaidě, vycvičí k sebevražedným útokům nebo rovnou zabijí.

Skoro sto padesát syrských děvčátek a chlapců se 29. května nevrátilo ze školy. Děti zrovna skládaly zkoušky, ale teď jsou kdo ví kde. Pěti školákům se podařilo ze zajetí uprchnout - jejich vyprávění o svaté válce proti nepřátelům, které denně slýchali od těch nejradikálnějších teroristů, nahání hrůzu všem rodičům.
 

Namísto her, matematiky a dalších předmětů teroristé děti učí radikálnímu islámu. Z bezbranných školáků mají vyrůst sebevražední atentátníci a krutí bojovníci. Stejní jako ti, kteří dobývají severoirácká města.
 

Dnes se pod palbou minometů a kulometů ocitla další rafinérie v Bajdží. Kdo v tuto chvíli podniky klíčové pro celou zemi kontroluje, není jasné. Dál se bojuje ve městech Bákuba a Jalula - pouhých 60 kilometrů od Bagdádu.
 

 

"Boje jsou tvrdé a nelítostné. Teroristy se nám ale podařilo odrazit," tvrdí irácký premiér Nouri al-Maliki. Denně však v Iráku umírají desítky civilistů. Hlavní město nevyjímaje. V Bagdádu v šíitských čtvrtích zabíjejí bombové atentáty.
 

Nikdo nedokáže určit den ani hodinu, kdy ozbrojenci udeří. I z toho důvodu se po celé zemi hlásí do zbraně tisíce bojovníků. V Evropě už britský premiér David Cameron varoval před teroristickými útoky na Británii. Mezi islamisty bojují podle něj i čtyři stovky Britů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
tn.cz / gar