Írán hodlá testovat rakety, v oblasti je loď USA

Rakety Patriot
Zdroj: oficiální zdroj
Ilustrační foto

Írán bude v Hormuzském průlivu v rámci manévrů svého válečného námořnictva testovat rakety, informuje v pátek agentura AFP. Průliv je klíčovou trasou pro přepravu ropy a Írán si činí nárok na jeho kontrolu.

„Rakety krátkého i delšího doletu, rakety země-moře, země-země a země-vzduch budou otestovány v sobotu,“ řekl pro státní agenturu IRNA komodor Mahmúd Musáví, mluvčí íránského námořnictva.

Akce pravděpodobně vyostří konflikt USA s Íránem ohledně Hormuzského průlivu. Teherán tento týden varoval, že tudy neproteče „ani kapka ropy“, pokud západ zpřísní sankce, které na Írán uvalil kvůli jeho jadernému programu.

Íránská armáda ve čtvrtek informovala, že oblast, v níž probíhá vojenské cvičení, narušila americká letadlová loď. Cvičné manévry, které probíhají od 24. prosince, zatím obsáhly pokládání min a lety bezpilotních strojů. Cvičení by mělo trvat ještě čtyři dny.

ČTĚTE TAKÉ:
Írán ovládl ropnou tepnu, USA vyslaly vojáky


Mluvčí amerického námořnictva poručík Rebecca Rebarichová uvedla, že loď USA do oblasti vplula v rámci předem plánované rutinní operace a nebyla použita k demonstraci síly. „Naše interakce s íránským námořnictvem probíhá v rámci standardů námořní praxe – je dobře známá, rutinní a profesionální,“ dodala.

Analytici ropných trhů sledují slovní přestřelku mezi Američany a Íránci s nervozitou. Obávají se, aby nepřerostla v otevřený konflikt.

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek označilo íránskou hrozbu uzavření Hormuzského průlivu za „iracionální chování“, které „nebude tolerováno“. K uvolnění napětí nepřispěla ani Saúdská Arábie, která oznámila nákup 84 amerických bojových letounů. Podle USA je kontrakt v hodnotě 30 miliard dolarů (598,23 bilionu korun) „silným poselstvím“ pro všechny státy Perského zálivu.

Hormuzský průliv je součástí Arabského moře. Prochází tudy více než třetina světové produkce ropy dopravovaná tankery. Úžina je 150 km dlouhá, v nejužším místě má šířku 54 km.

tn.cz / mediafax / hur