Írán bude obohacovat uran na území Turecka

Jaderná elektrárna
Zdroj: oficiální zdroj
Írán bude obohacovat uran na území Turecka - ilustrační foto.

Západ podezřívá Teherán, že tajně vyvíjí jaderné zbraně. Írán sice tvrdí, že jeho jaderný program má jen mírový účel, nicméně obohacovat svůj uran v zahraničí dosud odmítal.

Írán souhlasil s tím, že bude obohacovat svůj uran v Turecku. Vyplývá to z dohody o výměně nízce obohaceného uranu za palivové tyče, na které se Írán dohodl s Tureckem a Brazílií, informuje v pondělí agentura Reuters.

 

Írán, Turecko a Brazílie v pondělí podepsaly dohodu, podle které Teherán pošle 1 200 kilogramů uranu do Turecka, kde z něj bude vyrobeno jaderné palivo.

 

Dohodu o víkendu vyjednal íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád s brazilským prezidentem Lulou de Silvou a tureckým premiérem Tayyipem Erdoganem.


Západ podezřívá Teherán, že tajně vyvíjí jaderné zbraně. Írán sice tvrdí, že jeho jaderný program má jen mírový účel, nicméně obohacovat svůj uran v zahraničí dosud odmítal. Tím vyvolával u západních zemí ještě větší obavy. Američané a jejich spojenci proto chtěli Teherán potrestat uvalením nových mezinárodních sankcí.

 

Turecko a Brazílie, které jsou nestálými členy Rady bezpečnosti, se dohodou snaží uvalení sankcí vůči Íránu odvrátit.

tn.cz / Mediafax