Irán drží USA v šachu, má americký bezpilotní letoun

Írán vytáhl trumf ve své slovní přestřelce se Spojenými státy o ztracený bezpilotní letoun. Američané ho považují za nezvěstný, Íránci zase tvrdí, že ho ukořistili. Teherán teď stroj ukázal v plné parádě celému světu. Pro Spojené Státy je to velký problém, letoun patřil mezi jejich nejstřeženější vojenská tajemství.

Příležitost ukázat chloubu americké armády na lopatkách si teherán nemohl nechat ujít. Na supertajné zbrani s označením RQ-170 nejsou patrné žádné známky poškození. Stroj si na záběrech detailně prohlížejí generálové revolučních gard. problém je, že letoun používá stejnou technologii stelath, jako "neviditelné" stroje B2 a F35.

 

PSALI JSME:

USA přišly o bezpilotní letoun! Írán: Máme je v hrsti!

 

A právě z toho mají Američané největší strach. RQ-170 je nejmladším a zároveň nejstřeženějším z rodiny amerických bezpilotních strojů. Dokáže prý odposlouchávat telefonické hovory i analyzovat složení vzduchu a rozpoznat tak třeba tajnou jadernou podzemní laboratoř.Pomáhal i při dopadení Usámy bin Ládina.

 

Co se kolem letadla dělo celé dva týdny zůstává záhadou. největší diskuzi vyvolává fakt, že Íránci letadlo ukořistili nepoškozené. Mohlo mít poruchu. Řada odborníků ale tvrdí, že Íránci dokázali převzít satelitní ovládání stroje a prostě s ním přistát. To by vysvětlovalo i fakt, že se stroj sám nezničil.

Televizní noviny