Írán obohacuje uran. Pod dohledem inspektorů

Irán začal v úterý vyrábět uran obohacený na 20 procent. Na všechno dohlížejí mezinárodní inspektoři.

Írán v úterý zahájil výrobu uranu obohaceného na 20 procent za přítomnosti inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). S odvoláním na íránskou státní televizní stanici Al-Alám o tom informovala agentura Reuters.


"Začali jsme vyrábět nukleární palivo obohacené na 20 procent za přítomnosti inspektorů MAAE,“ oznámil íránské televizi vládní představitel, jehož jméno nebylo zveřejněno.


Rada bezpečnosti OSN přitom loni Íráncům nabídla, aby svůj uran vyvezli do ciziny, odkud by se vrátil v podobě palivových tyčí pro reaktory. Tímto způsobem by se snížilo riziko, že z uranu Írán vyrobí jadernou hlavici.


Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád minulý týden řekl, že jeho země je ochotna svůj uran v zahraničí vyměňovat.


Ahmadínežádovo vstřícné prohlášení bylo nejspíš pouze zástěrkou. Íránský nejvyšší představitel se snaží získat čas a co nejvíce oddálit sankce, které by na Írán mohly být uvaleny, kdyby se nevzdal svého jaderného programu.


Teherán tvrdí, že cílem jeho jaderného programu je výhradně výroba elektrické energie. Západní státy však mají za to, že islámská země usiluje o výrobu atomových zbraní. Pro jadernou zbraň je nutné obohatit uran až na 80 procent.


Americký Senát minulý týden schválil zákon, který umožní prezidentovi Baracku Obamovi zakázat zahraničním firmám, jež dodávají do Íránu rafinovanou ropu, aby podnikaly ve Spojených státech.

tn.cz / Mediafax