Írán obohacuje uran stále víc. Míří k jaderné zbrani?

Írán má nové vybavení na obohacování uranu na vyšší úrovně, ukazuje zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Pravděpodobně se tím zvýší napětí mezi islámskou zemí a Západem.

Írán začal s obohacováním na vyšší úroveň již v únoru s tím, že výsledné palivo potřebuje k lékařskému výzkumu. Úroveň obohacení se však blíží úrovni potřebné k vývoji jaderné zbraně. Nyní Írán zvýšil počet odstředivek používaných k obohacování, které jsou schopné obohacení až na 20 procent.


Írán získal k 7. dubnu ze svého zařízení v Natanzu 5,7 kilogramu hexafluoridu uranu (UF6)," cituje AFP z dokumentu MAAE. "Podle Íránu je tento UF6 obohacen na 19,7 procenta," dodává zpráva.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rakety z Íránu děsí svět. Armáda otestovala střelu dlouhého doletu

Pro jadernou zbraň je nutné obohatit uran až na 80 procent.
Ze zprávy MAAE dále vyplývá, že Teherán začal vycházet vstříc inspektorům, kteří v Íránu kontrolují dění v zařízeních na obohacování uranu. K usnadnění kontrol MAAE vyzývala již několik měsíců.

 

ÍRÁN JE HROZBOU NEJENOM PRO BLÍZKÝ VÝCHOD. TAKHLE CVIČÍ JEHO VOJÁCI

 
Teherán tvrdí, že cílem jeho jaderného programu je výhradně výroba elektrické energie. Západní státy však mají za to, že islámská země usiluje o výrobu atomových zbraní.

tn.cz / Mediafax