Írán otočil. Je ochotný obohacovat uran v cizině

Írán je připraven vyvézt svůj obohacený uran k dalšímu zpracování do zahraničí, výměnou za to ale žádá jaderné palivo obohacené na 20 procent.

V úterý to oznámil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. "S vývozem našeho obohaceného uranu do ciziny nemáme žádný problém,“ řekl Ahmadínežád v íránské státní televizi.


Jaderné palivo chtějí Íránci využít ve výzkumném reaktoru v Teheránu.


Mezinárodní společenství loni Íráncům nabídlo, aby svůj slabě obohacený uran vyvezli do ciziny, odkud by se vrátil v podobě palivových tyčí pro reaktory. Tímto způsobem by se snížilo riziko, že z uranu Írán vyrobí jadernou zbraň. Teherán měl oficiálně odpovědět do konce loňského roku.


Íránští vyjednavači původně souhlasili s tím, že islámská republika vyveze více než 70 procent slabě obohaceného uranu nejdříve do Ruska k dalšímu obohacení, ve Francii by se pak z něj vyrobilo palivo pro teheránský výzkumný reaktor. Íránské vedení ale souhlas s vývozem materiálu v půlce ledna popřelo.


Západ se obává, že Írán využívá svůj jaderný program k výrobě atomových zbraní. Teherán trvá na tom, že je určen pouze pro mírové účely – má prý sloužit jen k výrobě elektřiny.

tn.cz / Mediafax