Írán přestěhuje místa, kde obohacuje uran! Bombu prý nevyrábí

Jaderné střely
Zdroj: oficiální zdroj
Ilustrační foto

Írán přestěhuje zařízení na obohacování uranu na bezpečnější místa, pokud to bude nutné. Informuje o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na íránskou agenturu Mehr, která cituje jednoho z velitelů Revolučních gard.

"Pokud to podmínky budou vyžadovat, přesuneme naše centra na obohacování uranu na bezpečnější místa," prohlásil brigádní generál Golamréza Džalálí.

Mezinárodní společenství kritizuje Írán za jeho jaderný program, o kterém věří, že je zaměřen na výrobu jaderných zbraní. Izrael opakovaně pohrozil Íráncům útokem na jejich jaderná zařízení.

ČTĚTE TAKÉ:
VÁLKA? Írán má údajně jadernou zbraň!


Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v listopadu zveřejnila zprávu, ve které se píše, že Írán pracuje na vývoji jaderné zbraně a stěhuje techniku a nukleární materiály do podzemních bunkrů. Aktivity Íránu podle ní mohou vést k vývoji jaderných hlavic.

MAAE má za to, že Írán zná postup, jak vyrobit jadernou bombu a má i uran, který může obohacovat až na úroveň potřebnou pro jadernou munici. Írán nařčení odmítá a tvrdí, že jeho jaderný program je určen pro mírové účely.

tn.cz / mediafax / hur