Írán touží po jaderné zbrani. Poprvé obohatil uran na vyšší úroveň

Místo 3,5 procenta obohatil uran na 20 procent. Oznámil to prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Írán poprvé obohatil uran na 20 procent. Oznámil to ve čtvrtek v Teheránu íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Dosud země obohacovala uran jen na 3,5 procenta.


"Dostal jsem informace o tom, že byla vyrobena první dodávka uranu obohaceného na 20 procent a k dispozici ji dostali vědci,“ prohlásil Ahmadínežád. Citovala ho agentura Reuters.


Islámská země se obohacením na vyšší úroveň přiblížila možnosti vyrobit jadernou zbraň. Pro ni je nutné uran obohatit až na 80 procent.


USA hrozí sankcemi


Ahmadínežád tuto možnost nepřímo potvrdil. Řekl, že Írán je schopen obohacovat uran i na vyšší úroveň, než je 20 procent.


"Z Alláhovy milosti... Právě teď jsme schopni obohatit uran na mnohem vyšší úroveň... V blízké budoucnosti jeho výrobu ztrojnásobíme,“ prohlásil prezident.


Prezident USA Barack Obama se v úterý nechal slyšet, že pokud Írán uran obohatí na vyšší úroveň, budou následovat ze strany Spojených států sankce. Více TADY.


Ahmadínežád mluvil o jaderném programu Íránu v projevu, který pronesl na oslavách 31. výročí islámské revoluce. Jeho projev sledoval v centru Teheránu více než milion Íránců.


Podle vedení země je cílem jaderného programu výhradně výroba elektrické energie. Západní státy však mají za to, že islámská země usiluje o výrobu atomových zbraní.


Rada bezpečnosti OSN loni Íráncům nabídla, aby svůj uran vyvezli do ciziny, odkud by se vrátil v podobě palivových tyčí pro reaktory. Tímto způsobem by se snížilo riziko, že z uranu Írán vyrobí jadernou hlavici. To ale nakonec Írán v lednu odmítl. V únoru ale otočil. Více TADY.

Mediafax TN.cz