Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Írán zatkl dva zahraniční novináře a syna odsouzené k ukamenování

Írán zatkl Sadžáda Gaderzadeha, syna Sakíneh Aštianiové odsouzené za cizoložství k ukamenování, jeho právníka Hutana Kiana a dva nejmenované německé novináře, když s ním dělali rozhovor. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters a AFP.

Íránská agentura ISNA uvedla, že šlo o novináře z nedělníku Bild am Sonntag. Policie vtrhla do kanceláře právníka syna Aštianiové a zatkla všechny přítomné.

 

Mezinárodní výbor proti kamenování oznámil, že v současné době není jasné, kde se Sadžád Gaderzadeh a jeho právník nachází. Íránská státní tisková agentura IRNA se o jejich zatčení vůbec nezmínila.


ČTĚTE TAKÉ:

Devět mrtvých na vojenské přehlídce v Íránu. Zemřely i děti

 

O zatčení německých novinářů informoval íránský generální prokurátor Golam Husejn Mohsení-Edžej. "Byli jsme informováni, že ti dva plánovali udělat rozhovor s rodinou Sakíneh Aštíaniové. Přijeli do Íránu jako novináři a vedli rozhovor s jejím synem," řekl generální prokurátor.

 

Ve chvíli zatčení telefonoval jeden z novinářů s mluvčí Mezinárodního výboru proti kamenování Minou Ahadiovou, a proto jsou dostupné i informace o zatčení Gaderzadeha a Kiana.

 

Sakíneh Aštianiová, která je od roku 2006 ve vězení ve městě Tabríz, se v pořadu vysílaném státní televizí přiznala k cizoložství a podílu na vraždě manžela. Za to byla odsouzena k trestu smrti ukamenováním. Na začátku září íránské ministerstvo zahraničí oznámilo, že poprava se odkládá.

 

Již dříve íránská média oznámila, že soud údajně změnil výkon trestu – Aštianiová nemá být za vraždu a cizoložství ukamenována, ale pověšena.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax