Íránská jaderná elektrárna v Búšehru bude spuštěna začátkem roku 2011

Jaderná elektrárna v Bušéhru začne energii vyrábět během několika měsíců. Po slavnostním uvedení do provozu na počítače v elektrárně zaútočil počítačový virus.

Šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Salehí ve středu oznámil, že první íránská jaderná elektrárna v Búšehru začne vyrábět energii počátkem roku 2011. Informovala o tom agentura Reuters.


Elektrárna měla být spuštěna již dříve, na počítače pracovníků elektrárny však zaútočil virus stuxnet a výroba energie tak byla pozdržena. Teherán je přesvědčen, že se elektrárna stala terčem kybernetické války vedené Izraelem nebo USA.

 

PSALI JSME:

Počítačový vir napad PC v íranské jaderné elektrárně


Spuštění búšehrské jaderné elektrárny považuje íránská vláda za symbol rostoucího geopolitického vlivu země.


Stavbu elektrárny zahájila v sedmdesátých letech firma Siemens. Poté, co v zemi proběhla islámská revoluce, byly práce pozastaveny. Později na německé základy navázali Rusové, kteří ji ve spolupráci s Íránci dostavěli.

 

PSALI JSME:

Rusové spustili provoz íránské jaderné elektrárny Búšehr


Atomová elektrárna se nachází u vesnice Halilé poblíž přístavního města Búšehr na pobřeží Perského zálivu v jednom z nejteplejších regionů Íránu. Stavba prvního reaktoru o výkonu 1000 megawattů byla oficiálně dokončena loni v únoru. Přišla údajně na miliardu dolarů (19,6 miliardy korun). Palivo – 82 tun uranu obohaceného o 1,6 až 3,6 procenta – Rusko naváželo od ledna 2008.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

tn.cz / Mediafax