Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 5. 2010

Islandská sopka hrozí Evropě. Irsko ruší starty letadel

Irsko v úterý dopoledne omezí letový provoz. Letadla z irských letišť neodstartují.

Podle Irského leteckého úřadu (IAA) platí zákaz pro lety od 8:00 do 14:00 SELČ. Příčinou je blížící se oblak popela z islandské sopky. Na provoz v tranzitních letových koridorech z Británie a kontinentální Evropy se zákaz nevztahuje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Islandská sopka připravila evropské letecké společnosti až o 2,5 miliardy eur

Vítr žene tmavší dým na Evropu


Bezprostředním důvodem zákazu je severovýchodní vítr, který žene sopečný popel k irskému pobřeží. Sopka totiž o víkendu začala vypouštět zřetelně tmavší dým, což naznačuje novou erupci a zesílení činnosti. "Irsko se dostalo do oblasti zvýšené koncentrace popela, která přesahuje hodnoty přípustné pro letecké motory," uvedla IAA v prohlášení. Letový provoz nad zbytkem Evropy bude podle irského úřadu v úterý normální.

 

PSALI JSME:

Aktivita islandské sopky se zvýšila
Česko otevírá vzdušný prostor. I v Evropě letecká doprava ožívá


O ztmavnutí dýmu vypouštěného sopkou informovala v neděli a islandská média a internetové blogy. Podle deníku Morgunbladid by mohlo jít částečně o popel z nové erupce vulkánu. Kouř stoupá zatím jen do relativně nízkých výšek, což znamená, že by neměl být roznášen příliš daleko.

Sopka opět zlobí

Také podle islandského rozhlasu RUV činnost sopky od víkendu opět zesílila. Zpod ledovce Gigju vytéká od neděle větší množství vody, naznačující tání ledovcových vrstev v oblasti vulkánu. Tání by svědčilo o tom, že ze sopky Eyjafjallajökull opět vyvěrá více lávy.

Popel ze sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull způsobil v polovině dubna téměř týdenní kolaps evropské letecké dopravy, když si vyžádal odvolání více než 100 tisíc letů. To postihlo i Česko, kde byly zrušeny stovky letů.

 
Podívejte se na reportáž z 20. dubna

tn.cz / ČTK