Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 7. 2014
klid zbraní

Izrael potvrdil příměří v Pásmu Gazy na půl dne

Gaza city
Zdroj: ČTK

Izrael potvrdil, že od sobotního rána přistoupí v palestinském Pásmu Gazy na dvanáctihodinový klid zbraní. Návrh krátkého "humanitárního" příměří krátce předtím přijalo i palestinské radikální hnutí Hamas, které Gazu ovládá.

Příměří má podle obou stran začít v osm hodin ráno tamního času (7:00 SELČ), sdělila dnes v noci izraelská armáda.


Mluvčí armády uvedl, že během krátkého příměří budou izraelští vojáci dál pátrat po tunelech používaných palestinskými ozbrojenci k pašování zbraní a vpádům do Izraele. Armáda podle něj "odpoví, pokud teroristé tohoto času zneužijí k útokům na personál izraelské armády nebo k palbě na izraelské civilisty", řekl. Civilisté z Gazy, které armáda požádala, aby opustili svá obydlí, by se v té době do nich vracet neměli, řekl mluvčí podle agentury Reuters.


Několikahodinové příměří je zatím jediným výsledkem intenzivních vyjednávání zprostředkovatelů z USA, Egypta a OSN. Na návrh sedmidenního příměří zatím žádná z obou znepřátelených stran nepřistoupila. Vyjednavači ale nyní intenzivně pracují na konečném textu, řekl v pátek americký ministr zahraničí John Kerry na večerní tiskové konferenci v Káhiře.
 

"Pracujeme na krátkém sedmidenním klidu zbraní. Jde o sedm dní humanitárního příměří, abychom byli schopni spojit lidi k práci na vytvoření trvalejšího příměří na dlouhou dobu," dodal ministr. Myšlenku sedmidenního humanitárního příměří podpořili v Káhiře i Kerryho egyptský protějšek Samí Šukrí a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten podle agentury Reuters řekl, že příměří by mohlo začít 12hodinovým klidem zbraní, který by se mohl prodlužovat.


Kerry připustil, že Izrael má námitky k některým formulacím navrhované dohody o příměří, dodal ale, že zatím "nebyl předložen žádný oficiální ani definitivní návrh nebo takový návrh, o němž by mohli (izraelská vláda) hlasovat". "Stále musíme pracovat na terminologii, věříme ale, že máme základní rámec, který může a nakonec i bude fungovat," řekl Kerry.

 


Podle Kerryho návrhu by během týdenního příměří měly Izrael a Hamas za prostřednictví Egypta zahájit jednání o trvalejším klidu zbraní. USA, generální tajemník OSN a Evropská unie mají zaručit, aby se tyto rozhovory zaměřily na témata, která jsou důležitá pro obě strany: pro Izrael je to odzbrojení Pásma Gazy, tedy zničení podzemních tunelů a raketového arzenálu Hamasu, Hamas chce ukončení blokády Pásma a obnovu infrastruktury poškozené boji.


V sobotu se má v Paříži uskutečnit další schůzka, na které se bude jednat o podmínkách příměří. Na jednání mají být přítomni kromě Kerryho představitelé Británie, Německa, Itálie, EU, Turecka a Kataru, řekl Reuters nejmenovaný diplomatický zdroj.

 


Za 18 dní bojů vyvolaných každodenním ostřelováním Izraele z Gazy zemřelo v Pásmu Gazy a Izraeli přes 800 Palestinců, 37 Izraelců a jeden Thajec. Izrael přijal už 15. července příměří navržené Egyptem, Hamas jej ale odmítl. Izrael pak 17. července večer zahájil pozemní operaci v Pásmu Gazy.

 

TN.cz / ČTK / vem